Ochranári monitorujú medvieďatá počas nočných výjazdov a hliadok v meste Vysoké Tatry a jeho troch častiach, respektívne vo viacerých tatranských osadách. "Svoje návyky a správanie tieto medvieďatá nezmenili, k ľudským obydliam ich priťahuje odpad a potravu si naďalej hľadajú v nezabezpečených kontajneroch," priblížil Slašťan.

Medvieďatá ochranári počas niekoľkých dní plašili, o ich ďalšom osude ešte nerozhodli. "Zatiaľ budeme postupovať na základe našej metodiky a voliť metódy, formy a postupy zaužívané v takýchto prípadoch. Samozrejme, budeme hľadať čo najvhodnejšie riešenie, ktorým by sme túto situáciu vyriešili," deklaruje Slašťan.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR mobilizoval a usmrtil začiatkom mája dva jedince medveďa hnedého nachádzajúce sa pri kontajneroch na komunálny odpad v meste Vysoké Tatry.

Usmrtenie medveďov bolo podľa ochranárov "najkrajnejším riešením". Tri zvyšné medvede počas zásahu utiekli. Nočný zásah považovali za "smutný následok dlhodobo neriešenej situácie s nezabezpečeným komunálnym odpadom v Tatrách", na ktorú upozorňujú.