Jeho boj so zákernou chorobou sledujú na sociálnych sieťach tisícky ľudí. „Sebastiánko je naším druhým dieťatkom. Na svet prišiel skôr, ako mal, a aby nám naznačil svoju lásku, narodil sa v deň svätého Valentína,“ povedala jeho mama Miroslava Janitorová.

Prevoz do USA pomáhal zaistiť aj minister financií Igor Matovič. Pozrite sa, ako sa lúčili na letisku.

FOTKY Sebiho a Igora Matoviča nájdete v GALÉRII>>>

Po narodení vážil menej ako dva kilogramy a nemal úplne vyvinuté pľúca. Lekári ho oživovali a museli ho napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. 

Keď ho z nemocnice priniesli domov, mali veľkú radosť. Tá však trvala iba tri týždne. Sebastián z ničoho nič prestal dýchať. Zachránila ho duchaprítomnosť jeho mamy, ktorá syna oživovala s pomocou operátora tiesňovej linky.

V martinskej nemocnici zistili, že Sebastiánov mozog nevysiela signál dýchacím svalom - a aj skúsení lekári pri jeho trápení tápali. Chlapček totiž počas prvého roka života hocikedy prestal dýchať v spánku. Nevzdával sa, ale diagnózy a operácie pribúdali jedna za druhou. Jeho diagnózu nazvali celková autonómna dysfunkcia.

Špecialisti jej odporučili profesora Russela Jenningsa, ktorý priedušnice malých detí a bábätiek operuje špeciálnou metódou v americkom meste Boston.

Keď sa profesor dozvedel, že aj Sebastián Janitor trpí zastavovaním dýchania, navrhol rodine zo Slovenska pomoc aj s druhým zákrokom. „Pri jednom by mu operoval priedušnicu, pri druhom by sa pokúsili vložiť do tela stimulátor dýchania. Teraz je synov osud neistý, ale po vydarených operáciách by ďalej fungoval ako relatívne zdravé dieťa,“ nádeja sa jeho mama. Chlapček z Lučenca je so všetkými svojimi trápeniami zložitý pacient, všetky zákroky a pobyt na lôžku v Amerike odhadom stáli asi 800-tisíc eur!

Chlapček včera konečne nasadol do lietadla domov. S radostnou správou sa pochválila jeho mamina na sociálnej sieti. "Personál (medicínsky aj letový) je skvelý a o Sebiho bude počas letu isto dobre postarané," píše sa v príspevku.

Momentálne sa už nachádza doma, kde dospáva časový posun. "Cesta od vyzdvihnutia Sebiho z hotela sanitkou až po príchod domov sanitkou trvala dokopy cca 15 hodín," píše jeho mama v príspevku na sociálnej sieti s tým, že medzipristátie mali v Dubline.

Sebastiánko zvládol let dobre. Potrápili ho síce bolesti hlavy, ale zostal statočný. "Počas cesty Sebi zaspal len 2x na cca 40 minút, rovnako počas cesty sanitkou zaspal až poslednú necelú hodinu, takže teraz dospáva," informuje jeho mamina a dodáva, že sa už nevedia dočkať na to, ako sa domov vráti aj ocino a sestra.

Anketa
Sledujete Sebastiánkov príbeh?

Prečítajte si aj: