Rok 2020 bol najhorším za posledných 23 rokov pre cestovný ruch. Tento rok však bude ešte horší. Upozornil na to generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

Priblížil, že v porovnaní s rokom 2019 zaznamenali vlani pokles počtu prenocovaní o takmer 45 percent, čo spôsobilo aj pokles tržieb v ubytovacích službách o viac ako 46 percent.

Ani leto hotely nezachráni

Prenocovania sú podľa Harbuľáka dôležitý ukazovateľ, pretože prenocovania turistov, ktorí trávia na Slovensku aspoň jednu noc, tvoria 70 percent všetkých tržieb, a to nielen v ubytovaní a v iných službách cestovného ruchu a v nadväzujúcich odvetviach.

Počas letnej sezóny, ak sa situácia zlepší, môže podľa neho dôjsť k miernemu zlepšeniu, ale budú ju ťahať len domáci návštevníci. Z pohľadu počtu prenocovaní predpokladá ďalší pokles.

Chateau Belá, kde sa na svadbe zúčastnil aj princ Harry.
Zdroj: Chateau bela

Pri domácich návštevníkoch očakáva približne 38-percentný pokles počtu prenocovaní, v prípade zahraničných hostí by mal pokles v porovnaní s rokom 2019 predstavovať viac ako 70 percent.

Boli sme vyťažení len na 15 percent

„Mali sme zatvorené niekoľko mesiacov. Keď nám to uvoľnenie umožnilo, otvorili sme síce, ale prišli iba dva razy dvaja hostia a potom sme museli objednávky zrušiť, lebo ochoreli recepční. Od 1. marca sa zasa chystáme otvoriť v režime, aký bude povolený,“ hovorí majiteľ bratislavského hotela Matyšák Peter Matyšák.

Peter Matyšák musí teraz hotel dotovať, vzal si aj úver.
Zdroj: Jozef Baran

Podľa jeho slov, minulý rok boli vyťažení na 15 percent. V lete sa síce objavili slovenskí turisti, ktorí zaplnili asi tretinu hotela, ale to bolo len pár týždňov.

„Zaujímavé bolo, že zahraničných hostí prvý raz nahradili slovenskí, ktorí začali chodiť do hlavného mesta na poznávacie výlety, čo predtým nebolo,“ vysvetľuje Peter Matyšák.

Prežili sme vďaka vínu

Hotel prežil ťažké obdobie vďaka tomu, že súčasťou firmy je vinárstvo, ktorému sa darí predávať aj prírodnú hroznovú šťavu. „Niečo predávame cez naše vinotéky, ktoré fungujú, lebo tam predávame aj potraviny a zároveň dodávame víno do reťazcov. Veľkoobchod, ktorý zásobuje reštaurácie a vinárne minulý rok fakticky neexistoval.  Z banky sme si zobrali úver 1,2 milióna eur a už dnes viem, že do konca marca bude vyčerpaný. Za uplynulý rok nás korona stála 1,2 milióna, každý mesiac je to teda strata asi 100-tisíc eur,“ vraví majiteľ hotela Matyšák.

Z celej gastronómie firmy zostalo sedem ľudí, ktorí sa tu vedia uživiť vo vinotékach či výrobou domácich cestovín a mäsových výrobkov. „Nejaké peniaze však aj tak musím nosiť z domu,“ dodáva Peter Matyšák. V hoteli musel prepustiť 22 ľudí, niektorí fungujú na telefón, keď treba...

Stále čakáme na štátne peniaze za minulý rok

„Od polovice októbra 2020 máme zatvorené a hotel bol otvorený iba pre niekoľko jednotlivých akcií v novembri a decembri. Minulý rok sme mali 10 225 hostí, čo je o 40 percent menej ako v roku 2019,“ prezradil riaditeľ hotela Chateau Belá pri Štúrove Jürgen Gruber s tým, že hotel finančne podporujú majitelia a bez tejto podpory by v belianskom zámku už žiadne hotelové podnikanie neexistovalo...

Jürgen Gruber, riaditeľ hotela v Belej hovorí, že bez finančnej podpory majiteľov by už hotel neexistoval.
Zdroj: Henrietta Tothova

Počas krízy žiadnych zamestnancov neprepustili, pretože vlastníci ich chceli v týchto zložitých časoch podporiť. Zamestnanci sa na oplátku dobrovoľne vzdali časti platov.

„Štát nám pomohol vyplácať mzdy, bez tejto pomoci by sme prepúšťať museli, stále však čakáme na štátnu pomoc za obdobie od apríla do októbra 2020. Ak nepríde ďalšia finančná podpora za november 2020 až dodnes, bude to pre nás veľmi náročné,“ dodal Gruber. 

Nad vodou nás držia úvery. Zatiaľ

Od októbra je zatvorený aj hotel Chateau Appony v Oponiciach. „Je to už skoro päť mesiacov a pokles počtu individuálnych hostí bol minulý rok až 40-percentný. Čo je však pre nás priam likvidačné, bol pokles kongresovej turistiky až o 90 percent,“ posťažoval sa riaditeľ hotela Ivan Plačko.

Na otázku, čo ich živí, odpovedal bez okolkov, že úvery. „Treba však dodať, že nás to stavia do priam katastrofickej situácie, pretože naše záväzky každým dňom narastajú hrozivým tempom a v budúcnosti ich budeme musieť vyrovnať,“ vysvetlil.

Na snímke je Chateau Appony v Oponiciach, kaštieľ v minulosti patril uhorskému šľachtickemu rodu Apponyiovcov. Jeho súčasťou je unikátna historická knižnica Apponyiovského rodu. Svadbu tu mal napríklad Vladimír Weiss mladší aj Dominika Cibulková.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Zo zamestnancov na trvalý pracovný pomer neprepustili nikoho. „Kolegom, ktorí boli u nás na dohodu, sme však zmluvy predĺžiť nemohli. Veríme, že už čoskoro budeme môcť opäť pracovať, aby sme nemuseli prepustiť nikoho z kmeňových zamestnancov,“ zdôraznil. „Poberáme síce pomoc od štátu, ale očakávali sme väčšiu flexibilitu,“ dodal Ivan Plačko.