Počet kolabujúcich Slovákov neustále stúpa. Včera skolabovalo z horúčav až 84 ľudí. Podľa informácii webnoviny.sk najviac kolapsov bolo v Bratislavskom kraji.

Najmenej zdravotných problémov z tepla mali ľudia z Trnavského kraja. V pondelok záchranári zachraňovali až 78 skolabovaných Slovákov.

Záchranná zdravotná služba razantne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa odporúčajú zdržiavať v interiéri a predovšetkým dodržiavať dostatočný pitný režim.

„Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ povedala   hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Krčová.

Zdravotné ťažkosti z prehriatia organizmu sa môžu vyskytnúť aj napriek prevencii. Záchranári týchto ľudí postupne ochladzujú a podávajú mu dostatok tekutín. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je potrebné kontaktovať linku 155, ktorej operátor ľuďom poradí, čo v danej situácii treba urobiť.