Tip na článok
KVÍZ Poznáte slovenské obce a mestá, ktoré preslávili u nás i vo svete ojedinelé unikáty?
Tip redakcii Diskusia () Zdieľať článok
Tip na článok

Otestujete sa: Poznáte slovenské obce a mestá, ktoré preslávili u nás i vo svete ojedinelé unikáty?

Vlkolínec je podhorská osada a miestna časť mesta Ružomberok. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Foto: Maroš Mráz

12.8. 19:00 Zaujímavých miest na trávenie víkendov i dovoleniek máme našťastie na Slovensku dostatok. Poznáte aspoň niektoré z nich? Otestujte si svoje znalosti!

1/10 V ktorej obci na východe Slovenska vyviera vzácny studený gejzír, ktorý je aktívny nepretržite od roku 1872 a ktorý bol v minulosti jediným svojho druhu v Európe?

2/10 Rázovitá obec v doline Banského potoka je spojená s baníctvom a čipkárstvom. Ženy z ktorej obce predajom čipky riešili v minulosti svoju finančnú krízu?

3/10 Jedinečným a charakteristickým prvkom ktorej slovenskej rázovitej obce sú drevenice zdobené geometrickými ornamentmi, ktorými domáci zdobili neomietnuté domy najskôr hlinou a neskôr vápnom?

4/10 Charakteristická pre mesto na ktoré sa pýtame je najvyššia kostolná veža na Slovensku. Na jej štyroch stranách sa nachádza až sedem hodinových ciferníkov. Viete o ktorom meste je reč?

5/10 Vedeli by ste kde máte na Slovensku hľadať jedinú zachovanú a dodnes funkčnú úzkokoľajnú lesnú železnicu ojedinelú svojho druhu v Európe, ktorá umožňuje prekonať strmé stúpanie na krátkom úseku?

6/10 Ako sa volá obec, ktorá sa pýši najväčším stromom na Slovensku? Je ním viac než 140 rokov starý platan.

7/10 Poznáte slovenské mesto, ktoré preslávil najstarší európsky a po Bostonskom a Yonkerskom aj tretí najstarší medzinárodný maratón mieru na svete?

8/10 Najslávnejší zbojnícky kapitán zviditeľnil jednu zo slovenských obcí, ktorá je jeho rodiskom. Okrem sochy pripomína tohto hrdinu aj množstvo turisticky atraktívnych miest v jej okolí, ktoré nesú jeho meno. O ktorej obci hovoríme?

9/10 Vo východnej časti okresu Bánovce nad Bebravou leží malebná dedinka, ktorú preslávili dvaja významní rodáci: Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Ich rodný dom je národná kultúrna pamiatka. Spomeniete si na jej názov?

10/10 Obec v okrese Levice preslávili skalné obydlia s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami vytesané do tufu. Obec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Napovedali sme vám jej názov?

Hrať znova Ďalšie kvízy
PlusTV

Váš názor nás zaujíma

Zúčatnite sa užívateľského testu!

Vyjadrite svoj názor na naše weby.

Zapojiť sa do testu

Zaberie Vám to len 5 minút.