Tip na článok
KVÍZ Poznáte slovenské obce a mestá, ktoré preslávili u nás i vo svete ojedinelé unikáty?
Tip na článok Diskusia () Odoslať
Tip na článok

Otestujete sa: Poznáte slovenské obce a mestá, ktoré preslávili u nás i vo svete ojedinelé unikáty?

Vlkolínec je podhorská osada a miestna časť mesta Ružomberok. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Foto: Maroš Mráz

22.4. 19:00 Zaujímavých miest na trávenie víkendov i dovoleniek máme našťastie na Slovensku dostatok. Poznáte aspoň niektoré z nich? Otestujte si svoje znalosti!

1/10 - V ktorej obci na východe Slovenska vyviera vzácny studený gejzír, ktorý je aktívny nepretržite od roku 1872 a ktorý bol v minulosti jediným svojho druhu v Európe?

2/10 - Rázovitá obec v doline Banského potoka je spojená s baníctvom a čipkárstvom. Ženy z ktorej obce predajom čipky riešili v minulosti svoju finančnú krízu?

3/10 - Jedinečným a charakteristickým prvkom ktorej slovenskej rázovitej obce sú drevenice zdobené geometrickými ornamentmi, ktorými domáci zdobili neomietnuté domy najskôr hlinou a neskôr vápnom?

4/10 - Charakteristická pre mesto na ktoré sa pýtame je najvyššia kostolná veža na Slovensku. Na jej štyroch stranách sa nachádza až sedem hodinových ciferníkov. Viete o ktorom meste je reč?

5/10 - Vedeli by ste kde máte na Slovensku hľadať jedinú zachovanú a dodnes funkčnú úzkokoľajnú lesnú železnicu ojedinelú svojho druhu v Európe, ktorá umožňuje prekonať strmé stúpanie na krátkom úseku?

6/10 - Ako sa volá obec, ktorá sa pýši najväčším stromom na Slovensku? Je ním viac než 140 rokov starý platan.

7/10 - Poznáte slovenské mesto, ktoré preslávil najstarší európsky a po Bostonskom a Yonkerskom aj tretí najstarší medzinárodný maratón mieru na svete?

8/10 - Najslávnejší zbojnícky kapitán zviditeľnil jednu zo slovenských obcí, ktorá je jeho rodiskom. Okrem sochy pripomína tohto hrdinu aj množstvo turisticky atraktívnych miest v jej okolí, ktoré nesú jeho meno. O ktorej obci hovoríme?

9/10 - Vo východnej časti okresu Bánovce nad Bebravou leží malebná dedinka, ktorú preslávili dvaja významní rodáci: Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Ich rodný dom je národná kultúrna pamiatka. Spomeniete si na jej názov?

10/10 - Obec v okrese Levice preslávili skalné obydlia s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami vytesané do tufu. Obec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Napovedali sme vám jej názov?

Hrať znova Ďalšie kvízy
PlusTV