Niekdajšia ikona kúpeľného mesta Trenčianske Teplice, liečebný dom Machnáč, už roky chátra. Zaujímavé však je, že budova každým rokom chátra, ale cena nehnuteľnosti stále stúpa. Terajšia cena sa zdá až podozrivo vysoká, približuje situáciu primátorka mesta Zuzana Frajková Ďurmeková. 

Mesto však za vzniknutú situáciu nemôže - na vine je vlastník objektu, ktorý sa o liečebný dom nestará. Mesto má páky, ktoré vie použiť, a snaží sa niekdajší skvost mesta zachrániť. 

O Machnáč sa začala zaujímať nezisková organizácia architektov z Bratislavy - Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK). O liečebný dom sa zaujímajú ako o architektonický skvost.

Ešte predtým, ako založili neziskovú organizáciu, chodili architekti schátraný liečebný dom nezištne upratovať. "Keď ma kontaktovali títo aktivisti, bolo mi to veľmi sympatické. Sú to mladí ľudia, ktorí sa snažia a chcela som im pomôcť. Spravili sme spolu brigádu, poupratovali. V minulosti sa v Machnáči zdržiavali bezdomovci, bol tu pokus o samovraždu a nedávno aj pokus o úmyselný požiar," vysvetľuje primátorka.

Problémy s daňami

Keď nastúpila v roku 2018 primátorka do funkcie, nemala vraj budova zaplatené ani dane z nehnuteľnosti, vlastníci sa nestarali o okolie. Po opakovaných výzvach  dane nakoniec mestu zaplatili. "Dane sa nám vrátili, až keď sme na objekt dali daňové záložné právo, a v takomto prípade by dočasne nemohli nakladať s nehnuteľnosťou," potvrdzuje primátorka.

TU si pozrite, ako Machnáč vyzeral kedysi, v akom stave je dnes a ako by mohol vyzerať po obnove!

Primátorka vie, že návštevníci a kúpeľní hostia nerozlišujú, či ide o súkromný objekt alebo mestský. Vidia chátrajúcu stavbu a krituzujú to. "V mojom záujme je, aby sa situácia s Machnáčom čo najskôr vysporiadala. Prvou cestou malo byť spísanie znaleckého posudku. S majiteľmi Machnáča si nezávislá organizácia architektov dohodla aj stretnutie, že tam pustia súdneho znalca, ale  napokon sa majitelia Machnáču rozhodli, že do objektu nikoho nevpustia," opisuje primátorka doterajšie dianie okolo kúpeľného domu. Krajský pamiatkový úrad majiteľom vyrubil vysokú pokutu za chátrajúci objekt, bolo uplatnené daňové záložné právo.

"Navyše vzniklo podozrenie, že sa opäť chystá zmena vlastníka. Mesto preto iniciovalo podanie žaloby na súd a kontaktovali sme aj ministerstvo kultúry ohľadom vyvlastnenia budovy, pretože ide o národnú kultúrnu pamiatku. Inštitút vyvlastnenie je možný zo zákona, avšak nikdy sa neudial v prípade národných kultúrnych pamiatok," upozorňuje primátorka Trenčianskych Teplíc.

Beznádejná situácia?

"Veľmi by som chcela uveriť tomu, že Machnáč bude raz vyvlastnený. Mesto však musí počkať, v prospech koho by kúpeľný dom prepadol - bolo by to zrejme spojenie viacerých organizácií. Konečné slovo má aj tak štát, teda ministerstvo kultúry. Otázka je, či je štát ochotný do tohto sporu vstúpiť. Občianske združenia, mesto ani neziskové organizácie nedokážu dať toľko financií dokopy, aby mohli budovu zachrániť,“ doplnila primátorka.

Podobné osudy ako Machnáč majú v Trenčianskych Tepliciach aj iné objekty - napríklad Lipa a Salvátor. Na tie však mesto nemá dosah, pretože sú v rukách súkromníkov a v ich prípade nejde o národnú kultúrnu pamiatku.