Slovensko už od rána bojuje s extrémnym počasím. Situáciu vo všetkých krajoch sledujeme ONLINE. Ako vyzerá situácia na Slovensku? To si môžete pozrieť aj na fotkách v našej galérii.

__________________________________________________________________________

20:40 Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) eviduje v utorok večer približne ešte 5700 zákazníkov, ktorí sú bez elektrickej energie. Ide prevažne o lokality v Trenčíne a Bratislave. TASR o tom informovala hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

20:00 Dopravná situácia na slovenských cestách je pre sneženie, snehové jazyky, vietor či zníženú viditeľnosť komplikovaná aj počas utorkového večera. Na viacerých miestach hlásia vodiči zdržanie. Niektoré horské priechody (HP) sú neprejazdné. Informuje o tom Zelená vlna RTVS a portál Slovenskej správy ciest (SSC) zjazdnost.sk. Väčšina HP je zjazdná. Povrch vozoviek je vlhký až mokrý, okrem HP Grajnár, Donovaly, Šturec, Zbojská, Huty, Látky-Prašivá, Javorník, Súľová, Dobšiná, Štós, Čertovica, Podspády, Vernár, Makov a Besník, kde je na vozovkách vrstva utlačeného až kašovitého snehu do troch centimetrov, na HP Čertovica, Vrchslatina a Príslop do piatich centimetrov.
      
HP Čertovica je pre husté sneženie a skrížené kamióny uzatvorený pre všetku dopravu. HP Donovaly a Príslop je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov celkovej dĺžky. Na cestách v okrese Námestovo sa tvoria snehové jazyky a záveje. V okolí Tatranskej Štrby je víchrica a dohľadnosť je z dôvodu silného sneženia obmedzená na 50 metrov.
Znížená dohľadnosť do 100 metrov pre dážď alebo sneženie je v lokalitách Východná, Podtureň, Važec, Liptovský Mikuláš, Dechtáre, Dovalovo, Košice, Milhosť, Ludvíkov dvor, Haniska a Turňa nad Bodvou.

19:00 Polícia zároveň upozorňuje:"Upozorňujeme motoristov prechádzajúcich cez obec Udiča okr. Považská Bystrica, že pri vstupe do obce sa vylieva miestny potok. Voda je už na vozovke, cesta je zatiaľ momentálne prejazdná, dá sa to obísť cez miestnu komunikáciu. Zdvíha sa aj hladina rieky Váh."

18:45 Košická polícia upozorňuje vodičov na nebezpečenstvo na cestách: „V každom okrese je situácia rozdielna. V niektorých miestach sú cesty pokryté snehom, inde zas fúka silný nárazový vietor a prekvapiť vás môže aj aquaplaning. Na cestu sa pripravte s dostatočnou časovou rezervou, nezabúdajte na správne svietenie a plne sa venujte cestnej premávke."

18:30 Polícia upozorňuje vodičov na úplne neprejazdnú cestu I/10 v Žilinskom kraji v smere na hraničný priechod do Českej republiky Makov - Bumbálka-Bílá.

18:15 Rýchlosť vetra na Chopku momentálne dosahuje v nárazoch rýchlosť 164 km/h 

17:20 Horský priechod Čertovica je z dôvodu viacerých skrížených kamiónov úplne uzatvorený. Polícia odkláňa dopravu V Kráľovej Lehote.

16:55 Energetici vyhlásili kalamitný stav už aj na strednom Slovensku. Najhoršie sú na tom okresy Žilina, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. Výpadok elektriny postihol počas dňa viac ako 30-tisíc odberných miest. Informoval o tom Miroslav Gejdoš, hovorca energetickej spoločnosti Stredoslovenská distribučná.

16:35 Víchrica dostala oficiálne meno Petra. Postihla aj oblasť v Cíferi, kde zhodila vodojem do areálu kúpaliska. Vodojem mal problémy už počas minulého roka, keď z neho silný vietor odtrhol plechy. 

16:32 Tretí stupeň povodňovej aktivity už vyhlásila aj obec Liešťany v okrese Prievidza.

16:30 Hasiči pre silný vietor zasahovali počas utorka na Slovensku pri 224 udalostiach. Najčastejšie ich privolávajú k popadaným stromom, uvoľneným strešným krytinám a zatopeným priestorom. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Záchranné zložky sú stále v plnej pohotovosti a na tiesňové linky prichádzajú ďalšie volania o pomoc.

16:25 V Kalnej nad Hronom odfúkol vietor z vlaku, ktorý smeroval do Nových Zámkov, čelné sklo.

16:20 Vietor dorazil už aj do Žilinského kraja. Hasiči z Bytče odčerpávali vodu zo zatopenej pivnice rodinného domu v Štiavniku a hasiči z Rajca zasahovali pri odstraňovaní spadnutého stromu z cesty tretej triedy v katastri Čičmian. Hasiči zasahujú aj na viacerých miestach v Martine a Turčianskych Tepliciach. 

16:15 Silný vietor v Komárne prevrátil nákladné auto, cesta je v súčasnosti zablokovaná. Počasie spôsobuje problémy aj v Šuranoch v okrese Nové Zámky, kde na zaparkované auto spadol múr, zo strechy sfúklo na ďalšie auto izolačný materiál. Na ceste pred Šuranmi sa vodič valníka s prívesným vozíkom mohol len prizerať, ako vietor odfúkol prázdny vozík priamo pod protiidúce auto. Pri zrážke sa nikto nezranil a vznikli len minimálne materiálne škody, skonštatovala polícia.

16:00 V Dunajskej Lužnej vietor vyvrátil plot.

15:20 Na západnom Slovensku je v dôsledku mimoriadne silného vetra aktuálne takmer 7000 zákazníkov bez elektrickej energie. Informuje o tom Západoslovenská distribučná na svojom webe. Najpostihnutejšie sú podľa nej oblasti Bratislava, Trnava a Senica, v ktorých bol vyhlásený mimoriadny stav.

15:00 Uzavretý pre nákladnú dopravu je z dôvodu hustého sneženia aj horský priechod Vernár. Policajné hliadky z Obvodného oddelenia PZ v Hranovnici a Okresného dopravného inšpektorátu v Poprade sú na mieste a riadia dopravu. Cestári sa snažia, aby bola táto cesta v čo najkratšom čase opäť prejazdná.

14:45 Najvyšší povodňový stupeň už platí aj v obci Dubové. 

Najvyšší povodňový stupeň už platí aj v obci Dubové
Najvyšší povodňový stupeň už platí aj v obci Dubové
Zdroj: FB Dubové

14:26  Rieka Turiec zatopila pre vytrvalý dážď  cesty vo viacerých obciach v okrese Turčianske Teplice. V Dubovom hrozí vybreženie potoka. Polícia upozorňuje na vyliaty tok rieky Turiec aj v Moškovci, Ivančinej Rakove a Socovciach v okrese Martin.

14:25 Po odtrhnutí časti oporného múru uzavreli v Turzovke–Predmieri (okres Čadca) cestu v jednom jazdnom pruhu. Stúpajúca hladina rieky Predmieranka stále ničí oporný múr a bez urýchlených opatrení môže dôjsť k poškodeniu celej cesty.

14:20  V obci Nedožery - Brezany zatopila voda miestny amfiteáter. Pre vysokú hladinu rieky prijalo preventívne opatrenia a uzatvorilo svoje brány i Termálne kúpalisko Chalmová.

14:01 Aktuálna situácia na vodnom diele v Gabčíkove. 

Dunaj v Gabčíkove pripomína rozbúrené more.
Dunaj v Gabčíkove pripomína rozbúrené more.
Zdroj: FB Ivan Slivka

13:55 Slovenský hydrometeorologický ústav rozšíril povodňové výstrahy. Hydrologická výstraha sa okrem Prievidze, Bánoviec, Turčianskych Teplíc a Partizánskeho rozšírila aj na časť Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Na možnú povodeň z trvalého dažďa upozorňuje SHMÚ na svojom webe aj v prípade východoslovenských okresov Michalovce a Bardejov.

13:35 Polícia v Trnavskom kraji upozorňuje na viaceré prekážky na cestách, predovšetkým na Záhorí. "Policajti zasahujú na viacerých úsekoch, napríklad na ceste Petrova Ves - Šaštín-Stráže bol spadnutý strom. Na tej istej ceste je havária nákladného vozidla, ktoré strhol silný vietor," uviedla polícia. V teréne je aktuálne aj 70 zamestnancov Správy a údržby ciest. "V súčasnosti zasahujú na úsekoch Kúty – Kopčany, Senica – Jablonica a v Šamoríne," uvádza TTSK na sociálnej sieti.

13:20 Situácia na Donovaloch je stále komplikovaná aj napriek tomu, že horský priechod už bol sprejazdnený pre osobné automobily. Tie obchádzajú odstavené kamióny v hustom snežení.

Situácia na Donovaloch je stále komplikovaná. Osobné autá obchádzajú odstavené kamióny v hustom snežení
Situácia na Donovaloch je stále komplikovaná. Osobné autá obchádzajú odstavené kamióny v hustom snežení
Zdroj: fb

13:15 Aj napriek komplikáciám ktoré spôsobuje počasie v blízkom okolí Liptova, tento región je zatiaľ jedným z najpokojnejších. Úplné bezvetrie a len slabý dážď. Je však možné, že ide o ticho pred búrkou. Vietor by sem mal doraziť zhruba o 15:00 a trvať až do večerných hodín. 

13:05  Špeciálne opatrenia už prijali aj v Nitre. „Nitra dnes dostala výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom. Vzhľadom na vývoj počasia sme prijali viaceré opatrenia. Až do odvolania zatvárame mestský park na Sihoti. Rovnaké opatrenie platí aj pre mestský cintorín,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek. Pre zatvorenie mestských parkov či cintorínov sa rozhodli už viaceré mestá na Slovensku. Zároveň vyzývajú občanov, aby kvôli silnému nárazovému vetru nevychádzali von, resp. sa vyhýbali lesom, parkom, a iným miestam, kde hrozí riziko pádu stromov, konárov a pod.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane.