Zástupcovia maloobchodu takéto výsledky považujú za potvrdenie, že existujú oveľa lepšie riešenia než celoplošný zákaz nedeľného predaja.

Právo odmietnuť

Z prieskumu verejnej mienky, realizovaného renomovanou agentúrou FOCUS v dňoch 28.5. – 1.6. 2020 na vzorke 1010 respondentov vyplynulo, že ať 69 % opýtaných súhlasí s nedeľným predajom, ak zamestnanec by mal právo odmietnuť prácu v nedeľu z dôvodu výhrady svedomia a zamestnávateľ by bol povinný to akceptovať.

Riaditeľ agentúry FOCUS Martin Slosiarik upozornil, že možnosť výhrady vo svedomí následne aj výrazne zmenila názor opýtaných na celkový zákaz.

Obchodníci: Lepšie riešenie ako zákaz

Kým polovica respondentov (50 %) uprednostňuje, aby ostali maloobchodné prevádzky zatvorené v nedeľu aj po skončení koronakrízy, druhá, takmer rovnako početná časť verejnosti (47 %), uprednostňuje riešenie, pri ktorom by ostali maloobchodné prevádzky v nedeľu otvorené s tým, že zamestnanec, ktorý nechce v nedeľu pracovať, to môže odmietnuť a zamestnávateľ to musí akceptovať. „Ak sa obyvateľov Slovenska opýtame, či by riešenie situácie prostredníctvom výhrady vo svedomí bolo podľa nich dobrým alebo zlým riešením, tak podiel kladných odpovedí sa zvýši takmer na 70 %,“ hovorí Slosiarik.

Objednávateľom prieskumu bola platforma „Ako dlho vydržíme“ a Iniciatíva slovenských maloobchodníkov. Podľa jej predstaviteľa platformy Petra Papanka tieto výsledky prieskumu potvrdzujú, že existujú oveľa lepšie riešenia než by bol celoplošný zákaz predaja v nedeľu. Zvlášť ak Slovensko čaká najhoršia ekonomická kríza v moderných dejinách. „Riešenie, ktoré sa ponúka, by znamenalo dobrovoľnú prácu zamestnancov a dobrovoľné nakupovanie zákazníkov, čo je ideálny stav,“ tvrdí Papanek. 

Ekonomický pohľad

Víkendové predaje totiž v obchodných centrách generujú významnú časť tržieb obchodníkov. Tie sú situované v mestách, ktorého obyvatelia sú v bežnom týždni pracovne dosť zaneprázdnení a práve víkendy sú šancou, aby si urobili väčšie rodinné nákupy. Pritom popri obchodníkoch získajú zákazníkov aj kaviarne či reštaurácie.

Na negatívne ekonomické dopady obmedzenia nedeľného predaja upozornil aj inštitút INESS vo svojej nedávno zverejnenej analýze. Zatvorenie obchodov v nedeľu by podľa nej pocítili v prvom rade zamestnanci v maloobchode, či už stratou zamestnania, alebo poklesom príjmov.

V našej miniankete mali ľudia veľmi podobné názory ako v prieskume. Otázka znela:

Súhlasíte s tým, aby boli obchody v nedeľu otvorené alebo nie? Prečo?

Slávka (51), Bratislava

.
Zdroj: .

Nenútila by som ich otvárať. Ja by som to nechala na dobrovoľnom rozhodnutí obchodov.

Jana (48), Bratislava

.
Zdroj: .

Súhlasím s tým, aby boli obchody v nedeľu otvorené. Chcem mať možnosť voľby, kedy pôjdem nakupovať, a tiež preto, že nie každý môže nakupovať cez týždeň, a preto rád využije možnosť nakúpiť si cez víkend.

Soňa (52), Košice

Soňa (52)
Soňa (52)
Zdroj: archív

Nemám vôbec problém s tým, že v nedeľu sú teraz obchody zatvorené a pokojne to tak môže zostať.

Lenka (31), Bratislava

.
.
Zdroj: .

Súhlasim, aby boli otvorené na dobrovoľnej báze, čiže kto bude chciet otvorí, kto nie, nechá zatvorené. Mne osobne by obchody v nedeľu nechýbali, viem si všetko nakúpiť cez týždeň, aj keď možnosť zbehnúť po niečo len tak na rýchlo, keď si spomeniem, že chcem piecť nedeľný koláč, je prijemná, ale nie nevyhnutná.

Renata (50), Prievidza

.
Zdroj: .

Som predavačkou v Lidli a páči sa mi, že mám teraz voľné nedele. Chcem mať dostatok času na rodinu, takže ja by som sa nehnevala, keby nedeľný predaj zakázali.

Viktória (22), Bratislava

.
Zdroj: paj

Predávam v potravinách a nemám problém v nedeľu pracovať, ale keď to zakážu, prispôsobím sa.

Pozrite si vo FOTOGALÉRII, čo hovoria o nedeľnom predaji ďalší predavači!

Ste za nedeľný predaj?

 

Ak by bol uznaná výhrada vo svedomí - teda predavač sa môže sám rozhodnúť, či chce v nedeľu robiť alebo nie a zamestnávateľ to musí akceptovať - súhlasíte s nedeľným predajom?

Anketa
Súhlasíte s nedeľným predajom, ak bude akceptovaná výhrada vo svedomí?
  • 10%
  • 2%
  • 71%
  • 5%
  • 12%

Mohlo by vás zaujímať: