Miestni nie sú nadšení, že obec sa negatívne zviditeľnila. Veď na internete reagujú už dokonca ľudia zo zahraničia. „Kde prídeme, každý o tom rozpráva. Je to hanba pre všetkých Fekišovčanov, nielen pre starostku,“povedala Klára (60).

Organizácia Transparency International Slovensko poslala starostke Miloslave Fedorovej otvorený list, v ktorom ju vyzýva na dodržiavanie zákonov a politickej kultúry. "Toľké pošliapavanie zákona a politickej kultúry, akého sa dopustila starostka obce Fekišovce (okres Sobrance) Miloslava Fedorová, sa v jednom videu len tak ľahko nevidí. Napísali sme jej preto otvorený list (a zároveň podnet na prokuratúru), v ktorom ju vyzývame na zjednanie nápravy," píše sa v liste.

Ľudia mi píšu hnusné veci

Takže starostka má mať prečo hlavu v smútku. Je však presvedčená, že to bolo na ňu účelovo narafičené, keďže sa našli ľudia, ktorí si želali na poste starostu niekoho iného.

Starostka tvrdí, že po zverejnení videa nespala. „Dvakrát som si pozrela video, ani som preto nespala. Som zo všetkého sklamaná, ja by som za našich ľudí dýchala a oni mi urobili toto? Bola som v strese, ani som si neuvedomila, že som sa aj pomýlila vo výrokoch. Napríklad namiesto slova neverejné zasadnutie som povedala tajné,“prezradila. „Ľudia mi volajú, píšu maily a posielajú textové správy. Toľko vulgárnosti som ešte nezažila,“ povedala, a potom sa rozplakala. Neskôr však prekvapujúco tvrdila, že domáci ju podporujú a radia jej vydržať.

Čo robila dvanásť rokov?

Svojrázna starostka kandidovala údajne preto, lebo jej na obci záleží. „Kus práce si myslím, že sa mi už podaril,“uviedla. Čo konkrétne myslela, nepovedala.

Poslanec, ktorý aj vzhľadom na spomínané „zábavné“ zasadnutie nesúhlasil so zverejnením svojej identity, má na vec iný názor. „Sme síce malá obec, ale sú aj menšie a majú všetko. My tu okrem vodovodu nemáme nič. Chýba škola, škôlka, kanalizácia dokonca aj obchod. Čo robila dvanásť rokov?“ pýta sa. „Namiesto naťahovania sa s naším farárom pre niekdajšiu budovu obecného úradu, ktorá patrí cirkvi, nech sa stará o rozkvet a rozvoj obce,“povedal jeden z poslancov nahnevane. „Bol som dnes na nákup v Sobranciach a známi sa ma so smiechom pýtali, či už viem naspamäť hymnu a Ďoďo či sa už naučil písať na počítači,“dodal.

Spory s farárom

Dozvedeli sme sa, že miestny duchovný po voľbách počas kázne oslovil veriacich s tým, aby nechodili za ním s ponosami na starostku. „Čo ste si zvolili, to máte. Nechcem preto počuť ani slovo, lebo takému človeku nedám ani rozhrešenie,“ prezradil nám farník, ktorý bol vtedy na omši. „Odkedy sa starostka dozvedela o slovnom útoku farára na jej osobu, chodí na omše do susednej obce,“poznamenal so smiechom. Fedorová to odmietla komentovať.
Namiesto toho sa pochválila, že vie šiť, piecť, navrhovať odevy, batikuje, robí servítkovú techniku, aranžmány. Odstúpiť sa nechystá. „Neurobím radosť neprajníkom,“ zotrvala na svojom.

Základom je spolupráca, a nie hádky

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák má na celú situáciu jasný názor. „Voliči si v komunálnych voľbách zvolili starostku a poslancov zastupiteľstva, od ktorých neočakávajú konflikty či nedôveru, ale spoluprácu. Inými slovami, nezvolili ich preto, aby sa hádali, ale aby riešili starosti obce. To je zásadný prístup, na ktorý by mali vo vzťahu k obyvateľom myslieť," vyhlásil.

Mohlo by vás zaujímať: