Jar sa nám však ukázala už včera. Teploty sa pohybovali od 8 až do 15 stupňov Celzia. Po Bratislave chodili ľudia v slnečných okuliaroch a naľahko oblečení. Trhovisko na Miletičovej ulici zaplavili predajcovia prvých slovenských redkvičiek a cibuliek.

Otepľuje sa však aj na severe. V najchladnejšej slovenskej obci, v Oravskej Lesnej, ukazoval teplomer 6 stupňov. Hoci sa sneh topil, stále ho majú pol metra. Podobne je to aj v severnejších častiach Kysúc. Stále sa lyžuje aj v Tatranskej Lomnici, včera tam teplomer ukazoval 6,2 stupňa, no na Lomnickom štíte bolo v tom čase takmer mínus 9 stupňov.

Hurá, je tu jar!
Veľa slniečka. Takéto počasie nás čaká cez víkend. VEĽA SLNIEČKA: Takéto počasie nás čaká cez víkend.
Hurá, je tu jar!
Svrčinovec. V severnejších častiach Kysúc či Oravy zimné oblečenie ešte neodložili.
Foto: JANA PUSTAYOVÁ

Jar prichádza vo veľkom

Aj dnes bude pekne. Na väčšine územia má byť slnečno a teploty medzi 8 až 15 stupňov. Oteplenie nám prináša prílev teplého vzduchu z juhozápadu. Rázny nástup jari príde v sobotu, keď sa teploty posunú na 12 až 17 stupňov.

O 17.31 h bude tiež jarná rovnodennosť. Slnko prekročí rovník a odvtedy bude viac svietiť na severnú pologuľu. „Začína byť pravidlom, že rovnodennosť bude 20. a nie 21. marca, ako sme sa učili,“ vraví meteorológ Peter Jurčovič. Spôsobuje to nedokonalosť nášho kalendára.

Hurá, je tu jar!
Jarná zelenina. Redkvičky a cibuľka dopestované na Slovensku zaplavili trhy.
Foto: MATEJ KALINA

Rekord nepadne

Aj tak však bude nedeľa najteplejším dňom od začiatku roka. Na severe vystúpi ortuť teplomera až na 13 stupňov a na juhu v okolí Komárna môže byť dokonca až 19 stupňov. Nejde však o rekord. Ten drží mimoriadne teplý rok 1974, keď bolo viac dní za sebou v Hurbanove cez 25 stupňov Celzia. To už meteorológovia pokladajú za letné teploty. Opäť sa ochladí Vylepšené počasie však dlho nevydrží. Už v noci na pondelok sa má ochladiť a celý prvý pracovný deň nám hrozia prehánky. Teploty budú od 9 do 14 stupňov.

Ešte chladnejšie bude v utorok a stredu, teplota klesne o vyše 2 stupne. Peter Jurčovič však predpokladá, že budúci víkend pred Veľkou nocou sa počasie opäť vylepší.