Častými návštevníkmi lyžiarskych stredísk v poľskej Krynici či Zakopanom boli aj Slováci. Poliaci pred pár dňami opatrenia uvoľnili a brány týchto stredísk tak mohli ich prevádzkovatelia otvoriť. No Slovákov prišlo minimum. “Pohraničný ruch zomrel. Počet Slovákov cestujúcich k nám sa znížil až o 70-percent,” opisuje majiteľ penziónu v Zakopanom.

V Zakopanom v Tatrách pracujú Slováci.
Zdroj: archív

 

Zdá sa, že ľudia zbytočne neriskujú. “Doteraz platili obmedzenia a podmienkou pre návrat z niektorých krajín zo zahraničia bola domáca izolácia a PCR test. Lenže našli sa aj takí, ktorí to riskli, pretože kontroly na podtatranských hraniciach boli minimálne. A ľudia sa vyhovorili na to, že sú pendleri. Vo vyhláške je na to niekoľko výnimiek a ťažko sa to kontroluje,” vraví Peter, ktorý býva vo Vysokých Tatrách a často navštevuje poľské Tatry. Cez uplynulý víkend bol jeho kolega v Zakopanom, no Slovákov tam nestretol. 

Zato v Krynici sa zopár ľudí od Svidníka lyžovalo. “A ešte sa tým pcchválili na sociálnych sieťach. Zrejme využili otvorenie lyžiarskych stredísk u susedov a posledné dni, kedy nemuseli po návrate do dvojtýždňovej karantény. Ale doteraz tiež platili obmedzenia, povinná izolácia a test. Práve z toho dôvodu ľudia z pohraničia z okolia Dukly necestovali za nákupmi. Odrádzalo ich aj to, že policajti na tunajšej hranici poctivo všetkých kontrolovali. Na nákupy chodili iba podnikatelia, ktor šli nakupovať tovar, ale museli sa preukazovať dokladmi,” vraví Katarína zo Svidníka. 

V GALÉRII SI MÔŽETE POZRIEŤ, AKO TO VYZERALO CEZ VÍKEND V NAŠICH VEĽHORÁCH. 

 

Uvoľnené opatrenia v Poľsku:

 • otvorenie hotelov pre všetkých (50 % dostupných izieb, jedlo sa podáva iba v izbách na žiadosť hostí, hotelové reštaurácie ostávajú zatvorené);
 • otvorenie kín, divadiel a filharmónií (kapacita najviac 50 % kresiel, povinné rúška, zákaz konzumácie jedál a nápojov);
 • otvorenie plaveckých bazénov (netýka sa vodných parkov);
 • otvorenie lyžiarskych svahov;
 • otvorenie vonkajších ihrísk (amatérsky šport v exteriéri povolený);
 • posilňovne zostávajú zatvorené;
 • reštaurácie zostávajú zatvorené (jedlo so sebou alebo na donášku).
 •  

Podmienky vstupu do krajiny:

 • V prípade vstupu do Poľska osobným motorovým vozidlom do 5 osôb nie je potrebné mať negatívny test na COVID-19, ani absolvovať povinnú karanténu v Poľsku.
 • Pri vstupe do krajiny prostriedkom hromadnej dopravy (lietadlom, vlakom, autobusom, taxi) je povinná 10-dňová karanténa. Výnimku z karanténnej povinnosti pri vstupe hromadnou dopravou majú niektoré kategórie osôb, medzi nimi aj osoby zaočkované proti COVID-19 a osoby schopné preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu na COVID-19 nie starším ako 48 hodín. 
 • V súčasnosti sú otvorené všetky hraničné priechody medzi SR a Poľskom. Cestovanie v rámci krajiny je bez obmedzení.


Podmienky tranzitu:

Tranzit osobným motorovým vozidlom, ako aj tranzit kombináciou lietadlo + osobné motorové vozidlo je pre občanov SR povolený. Zároveň Poľsko vôbec nevyžaduje negatívny test na COVID-19.

(zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí SR)

 

Podmienky návratu zo zahraničia

(platné od 17. februára)

 • Ruší sa zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72 hodinovým PCR testom. S prihliadnutím na viacero výnimiek vzniká povinnosť absolvovať po príchode na Slovensko 14-dňovú izoláciu a najskôr na 8. deň bude testovaná PCR metódou na COVID-19.
 • Osobám, ktoré v ostatných 14 dňoch navštívili výlučne krajiny EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, sa nariaďuje izolácia. Osoba je testovaná PCR metódou najskôr na 8. deň izolácie. V prípade obdržania negatívneho výsledku testu sa izolácia končí. V prípade, že sa osoba na testovaní nezúčastnila a má bezpríznakový priebeh izolácie, tá sa jej končí po 14 dňoch.
 • Deti do 10 rokov musia byť otestované, iba ak tak rozhodne ošetrujúci lekár,  izolácia im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

Ďalšie povinnosti: 

 • najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko sa zaregistrovať na korona.gov.sk/ehranica.
 • pri vstupe leteckou dopravou vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia
 • informovať o izolácii svojho ošetrujúceho lekára. Ak ošetrujúceho lekára na Slovensku nemajú, tak miestne príslušného lekára  samosprávneho kraja.

Výnimky zo 14-dňovej izolácie:

 • Pre pendlerov v susedných štátoch, študentov, osoby starajúce sa o blízkych, osoby obhospodarujúce pozemky, kultúrnu oblasť, spravodajsko-mediálnu produkciu a podobne. Požiadavka negatívneho antigénového alebo PCR testu sa z frekvencie raz za 14 dní mení na raz za 7 dní.
 • Vymedzený okruh športovcov pri tréningovom procese alebo účasti na profesionálnych súťažiach s podporným stanoviskom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorí budú musieť mať pri vstupe na územie SR negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 48 hodín alebo PCR testu nie starším ako 72 hodín. 
 • Osoby so špecifickým režimom, a to pendleri v krajinách EÚ, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Islandu a Veľkej Británie, osoby ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a osoby, ktoré boli zaočkované aj druhou dávkou vakcíny pred viac ako 14 dňami.

(zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR)