Aktualizácia:

Rozsiahly požiar v Banskej Štiavnici sa v popoludňajších hodinách podarilo zastabilizovať. Plameňmi bolo zasiahnutých a v rôznom rozsahu poškodených sedem budov v historickom centre mesta.

Do Banskej Štiavnice dorazil aj minister vnútra Roman Mikulec. Horeli strechy vedľajších budov vrátane Banského archívu a Základnej umeleckej školy, ktoré sa nachádzali hneď pri mieste požiaru. Ministerstvo vnútra a obrany nasadilo do Banskej Štiavnice vojakov spolu s technikou. Vojaci pomáhali s vynášaním dokumentov a kultúrnych pamiatok z miestneho archívu a a neďalekého múzea.

Na miesto požiaru v Banskej Štiavnici dorazil už aj minister vnútra Roman Mikulec.
Zdroj: Facebook/Ministerstvo vnútra SR

Požiar v centre Banskej Štiavnice závažne poškodil aj budovu Berggerichtu, kde sa nachádza mineralogická expozícia. Na sociálnej sieti o tom informuje ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré je zriaďovateľom Slovenského banského múzea v centre mesta. "Zamestnancom múzea, zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom sa podarilo vypratať priestory budovy Galérie Jozefa Kollára. Ďakujeme zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom za pomoc," uviedol envirorezort.

Do mesta dorazili premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď.

Banský archív hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pomáhali vynášať vzácne predmety z budovy. Z námestia evakuovali ľudí a uzavreli všetky prevádzky.

Oheň ničí historické budovy. VIAC FOTO nájdete TU!

Hasičský a záchranný zbor na sociálnej sieti informuje, že viac ako tri desiatky profesionálnych a dobrovoľných hasičov momentálne zasahuje pri požiari v centre mesta.

"Požiar zachvátil strechu historického objektu s rozlohou cca 400 m2. Na mieste udalosti zasahuje 17 profesionálnych hasičov z Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Zvolena, Pliešoviec a 13 dobrovoľných hasičov z DHZO Štefultov, Banská Štiavnica a Štiavnické Bane. Zasahujúci príslušníci odstavili objekt od energií, vykonávajú hasiace práce, evakuáciu osôb z reštaurácie, ochladzujú susediace budovy a vynášajú predmety z objektu," informuje zbor.

Horí strecha Základnej umeleckej školy. Vedľa sa nachádza banský archív.
Zdroj: Marián Čierny

O smutnej udalosti informovalo aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. "Na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici vypukol dnes požiar v historickej budove zvanej "Banka lásky". Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia. Na mieste zasahujú hasiči a smeruje tam už zisťovateľ príčin požiarov," uviedlo riaditeľstvo.

V historickej budove v centre mesta, ktorá je aktuálne v plameňoch, sa nachádza známa turistická atrakcia Banka lásky - tzv. zážitkový dom o básni Marína. Ten moderným spôsobom približuje život Maríny Pischlovej a chudobného študenta, spisovateľa Andreja Sládkoviča, ktorý sa do zámožnej dievčiny zamiloval a v roku 1846 jej napísal doteraz najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete.

V sobotu (18.3.) doobeda prišlo na miesto množstvo ľudí a hasičské zložky sem neustále prichádzajú. Aj pre nepriaznivé poveternostné podmienky je problematické tento rozsiahly požiar uhasiť. Problémom je aj to, že plamene ohrozujú aj budovy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti, teda banský archív, ľudovú školu umenia so šindľovou strechou a tiež sa v blízkosti nachádza reštaurácia. "Dozvedeli sme sa to hneď ráno, keďže moja svatka pracuje v podniku oproti a hneď všetkých zalarmovala. Asi išlo o skrat elektriny," povedal na mieste podnikateľ Ľudo Kaník s tým, že je to vážna udalosť, ktorú tu nebola dlho.

VIAC FOTO nájdete TU!

Mohlo by vás zaujímať: