V Bratislave návštevníci však stále môžu vidieť väčšinu zvierat. Všetky zostávajú v Mlynskej doline v areáli zoologickej záhrady. Na niektoré druhy si však budú musieť počkať do letných mesiacov. Keďže sa stmieva už o piatej, ZOO má skrátené otváracie hodiny. Aj tak však nemá núdzu o návštevníkov. „Zoologická záhrada je krásna v každom počasí,“ hovorí Alexandra Ritterová z oddelenia vzdelávania a marketingu ZOO. „Keď nasneží, zmení sa to tu na rozprávkovú krajinu,“ opisuje Ritterová.

O exotické zvieratá, ktoré pochádzajú z Afriky, alebo Južnej Ameriky sa postarali aj v košickej ZOO. „Temperujeme priestor na určitú teplotu, ktorá je pre zvieratá vyhovujúca. Avšak počas pekných slnečných dní, ak to počasie umožňuje sú aj zazimované zvieratá na krátky čas vypúšťané do vonkajších expozícií,“ informoval vedúci zoologického oddelenia ZOO v Košicich Patrik Pastorek.

Zazimovanie zvierat nezanedbala ani najväčšia slovenská ZOO v Bojniciach. Teplomilné druhy sťahujú do dočasných zimovísk. „Niektoré sú zazimované tak, aby ich návštevníci videli a iným zima nevadí,“ uviedla Simona Kubičková z odboru marketingu a propagácie ZOO Bojnice. Návštevníci tu určite uvidia vlky, rysy a väčšinu mačkovitých šeliem, ktoré sú na chladné počasie zvyknuté.

Medveď hnedý sa v ZOO neukladá na zimný spánok. Je len o niečo viac unavený. Má neobmedzený prístup von. Jeho výbeh v bratislavskej ZOO je zo šesťdesiatych rokov a je možné, že sa čoskoro dočká nového v lesnej časti.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ