Bratislavu vo štvrtok vytopili búrky a prudké lejaky. Aj keď mnohí Slováci žartujú, že stačí prehánka a hlavné mesto je ochromené, tento raz bol šok v Bratislave oprávnený. Voda sa valila cestami a chodníkmi, veľmi rýchlo zatopila podchody, na mnohých miestach zastavila dopravu.
Najhoršie to bolo na križovatke ulíc Bajkalská – Ružinovská, kde v podjazde zostalo uviaznutých niekoľko áut, v ktorých boli aj malé deti. Hasiči zasahovali na desiatkach miest.
Lejak trval niekoľko hodín a bol veľmi intenzívny. V Bratislave sa vyskytol i jav, ktorý sa nazýva backbuilding. V meteorológii sa tak označuje stav, keď nové búrky vznikajú na zadnej strane práve existujúcich búrok.
Klimatický extrém ohlásili v deň, kedy vytopilo Bratislavu!
Potom už nevyzerá ako náhoda, že práve vo štvrtok, v čase bratislavskej pohromy, americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) oznámil, že sa oficiálne začal klimatický jav El Niño. Podľa odborníkov má priniesť také extrémy počasia, aké sme ešte nezažili.
Meteorológovia upozorňujú, že tento extrémny jav bude silnieť až do zimy. „Podľa toho, aký bude silný, môže El Niño napríklad zvýšiť riziko silných dažďov a, naopak, i sucha v určitých lokalitách po celom svete alebo zvýšiť teploty až tak, že padnú nové rekordy,“ vysvetlila Michelle L’Heureuxová, klimatologička z Centra pre klimatické predpovede.
- Čo je El Niño
- Je to klimatický jav, ktorý sa vyznačuje nadpriemerne vysokou teplotou povrchu mora v strednej a východnej časti Tichého oceánu v blízkosti rovníka. Tá vyvoláva nadpriemerné zrážky. El Niño sa vyskytuje v priemere raz za 2 – 7 rokov. Jeho vplyv na klímu siaha ďaleko za hranice Tichého oceána.
Je takmer isté, že obdobie medzi rokmi 2023 až 2027 bude najteplejšie v histórii meraní. „Existuje 98-percentná pravdepodobnosť, že aspoň jeden z nasledujúcich piatich rokov a toto päťročné obdobie ako celok budú najteplejšie v histórii meraní," uvádza Svetová meteorologická organizácia (WMO). Podľa nej so 66-percentnou pravdepodobnosťou nárast teplôt prekročí stanovený cieľ 1,5 stupňa. A ten my sme mali zachovať, aby nedochádzalo k nebezpečnému otepľovaniu klímy.