So začiatkom leta rozbiehame v denníku Plus JEDEN DEŇ aj na webe pluska.sk DOVOLENKOVÚ ABECEDU. Každý deň nájdete v novinách aj na webe zaujímavé tipy na výlety po Slovensku. Budeme sa vám snažiť ukázať aj netradičné a menej známe miesta.

Pridať sa môžete aj vy! Stačí ak nám pošlete svoj tip na výlet po Slovensku, ak nám dáte vedieť o mieste, ktoré je vašou srdcovkou. Píšte na mail [email protected] alebo do komentára k článkom z Dovolenkovej abecedy.

Už zajtra sa v denníku Plus JEDEN DEŇ aj na webe pluska.sk dozviete o regióne Abov. Vo štvrtok sa môžete s nami odviezť Baníckym expresom. V niektoré ďalšie dni môžeme napísať aj o mieste, ktoré milujete a navštevujete vy!

A kým sa začne Dovolenková abeceda, pozrite si, aké zaujímavé pamiatky nájdete počas letného výletu v Bratislave!

Pozrite si zaujímavé miesta v Bratislave!

Bratislavský hrad

Dominanta hlavného mesta a asi aj jedna z najznámejších pamiatok, kam smerujú kroky všetkých, ktorí do Bratislavy zavítajú. Jeho história sa datuje od praslovanských a neskôr veľkomoravských stavieb, najväčšie obdobie slávy zažil v časoch panovníčky Márie Terézie. Hrad sa vypína na kopci nad starým mestom. 

V roku 1811 zničil hrad požiar a jeho rekonštrukcia sa ukustočnila v rokoch 1953 až 1968. Dnes slúži reprezentačné sídlo Národnej rady Slovenskej republiky a umiestnené sú tu aj expozície Slovenského národného múzea. Dospelí za vstup zaplatia 10 eur, študenti a seniori 4 eurá a deti do 6 rokov majú vstup zadarmo.

Na snímke Bratislavský hrad.
Na snímke Bratislavský hrad.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Kostol svätej Alžbety

Sakrálna stavba, ktorú domáci nazývajú aj Modrý kostolík, stojí v centre Bratislavy na Bezručovej ulici. Je zasvätený Alžbete Uhorskej, dcére uhorského kráľa Ondreja II. Kostolík mal byť jej symbolickým mauzóleom.

Modrý sa nazýva pre modrú keramiku, ktorá sa vyrobila v Zsolnayho továrni a použili ju na streche, a pre modré pásy na stenách ako mozaiku. Kostol je možné navštíviť počas bohoslužieb, ale aj mimo nich.

Modrý kostolík v Bratislave.
Modrý kostolík v Bratislave.
Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

Michalská veža a brána

Michalská veža a brána je jedným zo symbolov Bratislavy. Veža meria 51 metrov a má sedem poschodí. Pri výstupe na hornú terasu veže sa návštevníkom naskytne nádherný pohľad na historické centrum mesta. 

Brána dostala názov podľa kostola, ktorý stál na predmestí neďaleko brány. Zaujímavosťou je tzv. nultý kilometer s označením vzdialeností 29 hlavných miest od Bratislavy, ktorý sa pod Michalskou vežou nachádza. Veža je otvorená denne a dospelí za vstup zaplatia 5 eur, deti, študenti a dôchodcovia 3 eurá.

Na snímke Michalská brána.
Na snímke Michalská brána.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Mirbachov palác

Jedna z menej známych historických pamiatok v meste, Mirbachov palác, má čo návštevníkom ponúknuť. Palác dal postaviť bratislavský pivovarník Michael Spech a jeho posledný majiteľ, gróf Emil Mirbach, odkázal palác mestu so želaním, aby v jeho priestoroch zriadilo Galériu mesta Bratislavy.

Tak sa aj stalo a dnes sa v jeho priestoroch nachádza stála expozícia stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva. Palác sa dá navštíviť od utorka do nedele a za vstup zaplatia dospelí 4 eurá a deti, študenti a dôchodcovia 2 eurá.

Mirbachov palác v Bratislave.
Mirbachov palác v Bratislave.
Zdroj: Galéria mesta Bratislavy

Kaštieľ v Rusovciach

Národná kultúrna pamiatka, Kaštieľ v Rusovciach, v súčasnosti nie je možné navštíviť, keďže ho čaká obnova. Oplatí sa však zájsť pozrieť aspoň jeho exteriéry. 

Zámer pokračovať v obnove kaštieľa schválil vládny kabinet v auguste 2012. Rekonštrukcia by mala podľa odhadov stáť viac ako 75 miliónov eur. Kaštieľ bude po rekonštrukcii slúžiť na reprezentatívne účely na najvyššej úrovni, čeľadník i park budú k dispozícii verejnosti, pre ktorú bude tak sprístupnených 81 percent obnoveného areálu s celkovou rozlohou 16 hektárov.

Donedávna bol otvorený spor aj o kaštieľ v Rusovciach. Nárokoval si naň Rád svätého Benediktína, ale neuspel.
Donedávna bol otvorený spor aj o kaštieľ v Rusovciach. Nárokoval si naň Rád svätého Benediktína, ale neuspel.
Zdroj: Archív

Letný arcibiskupský palác

Barokový palác sa nachádza v centre mesta na Námestí slobody a v súčasnosti je sídlom Úradu vlády Slovenskej republiky, takže pre verejnosť nie je otvorený. Návštevníci si však môžu pozrieť aspoň jeho exteriéry, ktoré naozaj stoja za to.

 Územie, na ktorom je dnešný palác, odkúpil od miestnych mešťanov arcibiskup František Forgáč začiatkom 17. storočia. Neskôr tu vzniklo sídlo arcibiskupa. V areáli sa tiež nachádza záhrada zo 16. storočia.