Ružomberská polícia zaevidovala zrážku medzi nákladným autom a osobným vozidlom s prívesným vozíkom v stredu predpoludním. Psíci sa po náraze splašili a rozutekali. 

„Jeden kilometer pred Liptovskou Osadou je nehoda. Smerom Donovalmi behá popri ceste asi pätnásť psov, dávajte pozor,“ informoval prechádzajúcich vodičov dopravný servis.

Husky patria Marošovi Litvajovi, ktorí má za sebou množstvo úspechov. Niekoľkokrát sa mu podarilo vyhrať Európsky pohár a na majstrovstvách sveta skončil piaty, ôsmy a dvanásty.

18 psíkov husky sa po nehode splašilo
Zdroj: FB Dopravný servis Banskobystrický kraj

"Je to pravda, manžel išiel trénovať na Donovaly a nabúral doňho kamión,“ potvrdila informáciu reprezentantova manželka Zinka. „Ušlo osemnásť psíkov, šestnásť sa nám podarilo odchytiť, dve sučky sme však stále nenašli,“ povzdychla smutne.

Stratené psy sú podľa Marošovej manželky menšieho vzrastu, nie sú argesívne a neublížia. S manželom preto ľudí vyzývajú, že pokiaľ psíky stretnú, aby ich kontaktovali na číslach 0905 617 964 a 0907 514 049. 

„Dúfame, že sa nájdu, o ich strate sme informovali aj všetky útulky v okolí. Pôjdeme ich hľadať aj s ostatnými psíkmi a dúfame, že započujú štekot a vrátia sa,“ dodala Zinka.

Fenku Grétku manželia Litvajovci stále nenašli
Zdroj: Zinka Litvajová

Podľa veterinára Petra Zátrocha, je husky veľmi aktívne plemeno. „Keď sú však vystavené stresu, zľaknú sa a utečú preč. V tomto prípade muselo ísť o veľmi silný stresový faktor,“ vysvetľuje Peter Zátroch. Podľa jeho slov, pre zvieratá platí, že čím dlhšie sú vo voľnej prírode, tým skôr sa jej prispôsobia. „Vrátia sa im prirodzené pudy ako plachosť a divosť, preto bude s pribúdajúcim časom ťažšie nájsť stratené sučky,“ dodáva veterinár.