O prípad starých a chorých ľudí, ktorí, podľa úradníkov, živorili natlačení na niekoľkých štvorcových metroch, v otrasných podmienkach a garážach, sa pred rokmi zaujímali intenzívne aj médiá a polícia. Po roku 2009 škandál okolo starobinca v Hronovciach utíchol a preto nás šokovalo, že bol v prevádzke až do roku 2020. Hoci sa verejne o týraní chorých ľudí hovorilo, úrady nedokázali reálne preveriť, čo sa za bránami pozemku, na ktorom dom stojí, deje. Všetci sa báli, že vstupom na pozemok porušia zákon.

Pozornosť na seba zariadenie upútalo po tom, ako v ňom začali umierať na zlyhanie srdca ľudia. Polícia zistila, že niektorí z nich prepísali za opatrovanie na majiteľov starobinca svoje majetky a tak bola voči Jurajovi a Magdaléne Sz. vznesené obvinenie za úžeru. Prípad skončil pred súdom, a obaja obžalovaní boli odsúdení na trest odňatia slobody v trvaní troch rokov, každému samostatne, ktorého výkon im podmienečne odložil na skúšobnú lehotu štyroch rokov, v rámci ktorej uložil probačný dohľad.

Majiteľ starobinca Juraj Sz. v roku 2017 zomrel, zariadenie ďalej prevádzkovala jeho manželka Magdaléna. Od roku 2017 do roku 2020 opäť ubytovávala vo svojom dome starých a chorých ľudí na základe nájomných zmlúv, tieto osoby jej odovzdávali celé dôchodky a nemohli sa slobodne rozhodovať, na čo svoje peniaze použijú. Dom mal zvnútra guľu, ľudia nemohli chodiť von, a podľa domácich sa občas dostala von informácia, že sa v dome nekúrilo a všade bol neporiadok a pleseň. V dome neboli žiadne opatrovateľky a ľudia boli v podstate odkázaní sami na seba.

Podľa našich informácií obyvatelia domu trpeli fyzicky aj psychicky, boli sústavne ponižovaní, nedostávali poriadne jedlo, žili v katastrofálnych hygienických podmienkach.

Prokurátor už v tejto veci podal na súd obžalobu. "K veci je možné v súčasnosti uviesť, že prokurátorka Krajskej prokuratúry Nitra podala na vami označenú osobu Okresnému súdu Levice obžalobu zo dňa 07.06.2022 pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby," uviedol pre náš portál hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček.

Podľa našich informácií v spomínanom období zomrelo v zariadení približne 15 osôb. Jedna z nich bola pomerne mladá a preto súdny znalec na základe pitvy určoval jej príčinu smrti. "Vyšetrovateľ OR PZ v Leviciach v súvislosti so smrťou konkrétnej osoby ženského pohlavia zomrelej v roku 2018 vzniesol dňa 25.5.2022 obvinenie voči M.Sz. za ďalší čiastkový útok za zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby," potvrdil nám dnes hovorca prokuratúry.

Fotografie domu hrôzy v Hronovciach si pozrite v našej galérii.