Doslova lavínu toho, čo všetko museli mamičky a ich malé deti zažiť na detskom oddelení, spustila až zbytočná a tiež nezmyselná smrť malého Sebastiánka (†3) na konci vlaňajšieho januára. Kritika sa začala valiť zo všetkých strán a veru to, čo sa v odkazoch na sociálnej sieti napísalo nebolo čítanie, ktoré by s človekom nepohlo.

Jeden zo zážitkov bol doslova ako cez kopirák tomu, aký zažili aj Sebastiánkovi najbližší. „Od piatka sme boli so synom na JIS-ke a hneď po pár hodinách, ako sme prišli, mu sestrička odpojila prístroj na ukazovanie životných funkcií. Vraj sa pokazil...,“ napísala na sociálnu sieť Katka Parmová, ktorá bola na detskom oddelení nitrianskej nemocnice aj so svojím vtedy 15 mesačným synčekom. Chlapček si odpájal a strhával káble, čo spôsobovalo, že prístroj často pípal. „Neviem, či „poruchu“ prístroja spôsobilo to, že musela často dvíhať zadok zo stoličky a chodiť k synovi, pretože ráno, keď sa sestry v službách vymenili, prišla druhá, prístroj mu zapla a povedala, že mu nič nie je,“ dodala chlapčekova maminka.

Problémový personál?

Príbehov, a najmä tých negatívnych, z detského oddelenia však majú mamičky oveľa viac. Mnohé sa týkajú nielen sestričiek, ale aj lekárok, ba dokonca samotnej primárky. „Pozdravte pani primárku Silviu Labovskú, ktorá nechala dieťa bez príkrmu 4 dni. Ak sa matke netvorí mlieko, dajte mu vodičku. Nestačilo, boli predsa horúčavy a matka vie najlepšie vycítiť čo jej dieťa potrebuje. Pani primárka spôsobila dehytráciu dieťaťa pri diagnóze s jednou obličkou, čo mu spôsobilo ďalšie zdravotné problémy. Ešteže si išla užívať dovolenku a nahradili ju schopní lekári a sestričky, a tiež materinské mlieko od mňa. No a po 9 mesiacoch sa „našla“ aj druhá oblička. Obdivujem prácu zdravotníkov v podmienkach aké majú, a ešte mať nadriadeného neschopného, no rúž na perách jej nesmel chýbať,“ pridala Mišel Demeterová. „Tie sestričky tam - to je čistá katastrofa. Ja som zažila sestru, ktorá od nervov hodila telefón o stenu. Akurát ku kravám by som ju postavila. O normálnej strave som mohla iba snívať. Ešteže mám takého obetavého manžela, ktorý mi nosil každý deň raňajky a obed,“ opísala svoj zážitok Ľubica Vašková Volšíková.

Ako peklo na zemi

Myslíte si, že zážitky mamičiek sú len ohľadom stravy a starostlivosti o ne? Omyl. Tu je príklad nad všetky. „Bola som tam, keď mal malinký 5 týždňov. Hnus, špina na zaplakanie. Na izbe sme boli s iným dieťaťom, ktoré malo zápal pľúc! Celý deň sme počuli iba krik sestričiek a ich hromženie. No neskutočné,“ napísala Lívia Urbanová. „Ležala som tam s 2-týždňovým bábätkom a preplakala som s ním celý ten čas. Špinavé oddelenie, spanie na zemi, smrad, špina, jeden záchod, jedna sprcha a sestričky na nás nemali vôbec čas. Neprajem to nikomu,“ opísala svoju skúsenosť Vanda Urbanová Váliková. „Na detské prídete s jednou chorobou a odchádzate s viacerými, lebo na jednej izbe sú i trojtýždňové detičky s takými, ktoré majú zápal obličiek či zápal pľúc. Maminy, ktoré nie sú ani po šestonedelí, ležali v zimách na zemi, alebo sedia na stoličkách. O nervóznom a hnusnom personále ani nehovorím. Keď porovnám detské a infekčné oddelenia tejto nemocnice, tak infekčné je rajom a detské peklom na zemi,“ pridala Naďa Supuková.

„Môj syn by zrejme už nežil keby som si ho na reverz nezobrala domov,“ doplnila šokujúci príbeh Katarína Minarovičová Juríková. Podobný mala aj Miroslava Muchová. „Nitrianska nemocnica je podľa mňa najhoršia a nie najlepšia. Po tom, ako zničili život môjmu prvému dieťatku, som radšej vždy podpísala reverz. Nikdy viac! Stačilo!“

Budú čistky

Otrasné zážitky mamičiek na detskom oddelení sme ukázali aj novému medicínskemu riaditeľovi nemocnice Mariánovi Bakošovi. „O problémoch na detskom oddelení vieme a postupne sa snažíme ich riešiť. Musíme spraviť obnovu sesterského personálu, lenže z jedného dňa na druhý nemôžeme vyhodiť 30 sestier. To by som musel zatvoriť celé oddelenie. A navyše, nie všetky sú zlé. Keby nebolo prípadu Sebastiána, nič z toho sa neudeje,“ priznal riaditeľ.

Iný názor na vec má ale hlavný lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík. „Áno, na tomto oddelení boli veľmi vážne pochybenia, ktoré sme riešili už aj predtým. Vyvrcholením bol medializovaný prípad smrti Sebastiánka, preto som na vedenie naliehal, že z oddelenia musia odísť ľudia, ktorí sú za jeho chod priamo zodpovední. Keďže viac ako 80% pochybení bolo u sestier, musela odísť námestníčka pre ošetrovateľstvo spoločne s konkrétnymi sestrami, ako aj primárka oddelenia, ktorá na ňom pracuje už len ako radový lekár,“ objasnil hlavný lekár župy. Podľa neho minulé vedenie nemocnice poprepúšťalo z detského oddelenia lekárov, ktorí boli jeho oporami. „Dávalo sa do popredia politikum a ustupovala odbornosť, preto to takto dopadlo. Uvoľnila sa morálka a disciplína, lebo primárka nezvládla svoju funkciu a dochádzalo k tomu, že sa sťažovalo veľa mamičiek na zlé pomery, ktoré tu vládli, teda arogantné a drzé sestry či lekári. Tí sa namiesto venovania malým pacientom venovali niečomu inému,“ dodal nahnevane Ševčík.

Ľady sa pohli

Lekár nitrianskej župy dokonca sám riešil prípady, kedy sa rodičia nevedeli domôcť ošetrenia. „Po viacerých telefonátoch som musel opakovane intervenovať a žiadať ošetrenie tak, aby rodičia boli uspokojení, ba v jednom prípade musel prísť otec pre manželku a dieťa, podpísali reverz a odišli preč, lebo dieťatko nebolo ošetrené," objasnil šokujúce praktiky hlavný lekár Ľ. Ševčík. Aj preto musel s vedením nemocnice pre neudržateľné podmienky na detskom oddelení pristúpiť k náprave. „Verím, že sa nám postupne podarí situáciu zlepšiť a zastabilizovať. Medicínsky riaditeľ však nemôže povedať, že nemá sestry, preto tie zlé nemôže prepustiť, ale dobré sestry musí nájsť. O problémoch vedel, lenže ich neriešil. To, čo povedal je zlá výhovorka. On sa na tú funkciu dal dobrovoľne, tak nech robí všetko pre to, aby sestry doniesol. Ak sa mu to nepodarí, nech odstúpi. Takýto alibizmus neplatí, lebo zo škôl vychádzajú každý rok nové sestry, tak treba získať a zapraxovať také,“ skonštatoval Ľ. Ševčík na záver.

Ľudia sa musia ozvať

„Sme veľmi radi, že sa ľudia ozývajú, pretože na takomto oddelení, akým detská pediatria je, by sa mali k svojím pacientom, ale aj ich rodičom, správať s úctou a láskou. Veríme, že smrťou nášho Sebastiánka sa ľady konečne pohli a to, čo sa stalo jemu sa tam už žiadnemu dieťatku nestane,“ myslia si o situácii na detskom oddelení nitrianskej nemocnice Sebastiánkovi najbližší.