Urban exploration je adrenalínový šport, ktorý jeho fanúšikom dáva dychberúce zážitky, ako nič iné na svete. Ide o prieskum opustených budov a lokalít, ktorý v posledných rokoch pohltil mnoho mladých ľudí.

Jeden z najvýraznejších slovenských urbexerov je aj Marcelito. Tentokrát navštívil opustenú psychiatrickú liečebňu Bytčica v Žiline. Tá sa nachádzala v kaštieli, ktorý bol veľmi dobre prispôsobený na prevádzku nemocnice. Liečebňa mala suterén, dve normálne poschodia a jedno priamo pod strechou.

Krásna stavba má na prvom poschodí rovno dva vstupy. Dvojramenné schodište z kaštieľa vedie priamo do blízkeho parku. Podľa Marcelita sa tam nachádzali nemocničné izby, kancelária primára, ambulancie a ordinácie.

Wow, veď to je ako z hororu! Pozrite, ako to tam vyzerá v GALÉRII>>>

Na druhom poschodí sa okrem izieb nachádzala aj veľká jedáleň a toalety s kúpeľňami, inak tomu nebolo ani na na najvyššom poschodí. "Celkovo tak mohla liečebňa prijať asi stovku pacientov," komentuje Marcelito.

Nemocnica mala tiež izby pre matky, pôrodnicu pre ťažké pôrody a dokonca aj infekčný pavilón. Zaujímavosťou je, že až do roku 1930, kedy v Bytčici vybudovali verejnú elektrickú sieť, používala nemocnica elektrický benzínový agregát.

Objekt kaštieľa však po viacerých organizačných zmenách začal chátrať. V roku 2009 sa psychiatria presťahovala do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline a kaštieľ s niekoľkými budovami a trojhektárovým parkom kúpila súkromná spoločnosť.

Prečítajte si tiež: