Demonštranti avizujú, že chcú opäť zablokovať komunikácie v hlavnom meste. Bratislavská štátna polícia chystá pre avizované protesty bezpečnostné opatrenia. Vo štvrtok a piatok bude z bezpečnostných dôvodov zatvorená Grasalkovičova (Prezidentská) záhrada.

V Bratislave sa podľa polície majú uskutočniť dve verejné zhromaždenia, z toho jedno oznámené a druhé neoznámené. Polícia vyzýva ľudí, ktorí sa plánujú na proteste zúčastniť, aby nenarúšali verejný poriadok a neporušovali svoje povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov.

"Verejný poriadok bude zabezpečovať dostatočný počet policajtov, či už z radov poriadkovej, dopravnej, ako aj kriminálnej polície. V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore zakročí, a to formou intervenčného zásahu poriadkových jednotiek voči osobám, ktoré sa takýchto konaní budú dopúšťať," informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

V teréne budú aj dopravní policajti, ktorí budú monitorovať situáciu v cestnej premávke. Vodičom polícia odporúča vyhnúť sa miestam konania zhromaždení. Rovnako žiada občanov, aby ak nebudú účastníkmi demonštrácií, aby sa im vyhli z dôvodu možných zákrokov polície.

Vallo žiada ochranu 

Mesto Bratislava požiadalo v súvislosti s avizovanými štvrtkovými  protestmi štátnu políciu o ochranu Bratislavy. Uviedol to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že sleduje otvorene výzvy, aby v najbližších dňoch prišli ľudia z celého Slovenska do Bratislavy blokovať dopravu.

"Policajný prezident povedal, že si musíme zvyknúť aj na prejav názoru, ktorý nás obmedzuje. To plne rešpektujem. V epidemiologickej situácii, v akej sa dnes nachádzame, však vidím zásadný rozdiel medzi prejavením názoru a vystavením Bratislavčanov a Bratislavčaniek rizikovej situácii, ktorej dôsledkom môže byt aj ohrozenie ich zdravia a vo výsledku tiež sprísnenie epidemiologických opatrení," vyhlásil Vallo.

Jeho celý OSTRÝ status nájdete TU >>>

Dopravný podnik Bratislava dokonca kvôli protestom v hlavnom meste pripravuje na odklon minimálne 11 autobusových a trolejbusových liniek MHD. Tie budú v prípade zablokovaných ulíc a križovatiek premávať po obchádzkových trasách. Pre TASR to povedal hovorca DPB Martin Chlebovec.

Do ulíc vypraví dopravca tiež záložné vozidlá, vďaka ktorým sa majú posilniť jednotlivé spoje. "Premávku MHD bude koordinovať mimoriadne posilnený tím 15 dispečerov, a to priamo v teréne aj v centrále DPB," poznamenal Chlebovec.

Prečítajte si aj: