Krásnymi zážitkami už takmer z letnej destinácie sa pochválil na sociálnej sieti. K fotografiám napísal: "Viac ako sto rokov, prvé dva týždne v máji, sa v španielskej Córdobe otvárajú verejnosti dvorčeky súkromných domov (patios). Úžasná tradícia privádza do uličiek starého mesta mnoho ľudí, ktorí môžu cez deň voľne vstúpiť do súkromia rodín a pokochať sa nádhernou kvetinovou výzdobou ich príbytkov,"rozplýval sa Fenič.

Zlákali ho "menovci"?

Zo záberov dýcha pohoda a pravá dovolenková atmosféra. Zisťovali sme, či sa režisér vybral do Španielska len pre spomínanú akciu, alebo má tam nejaké pracovné povinnosti, prípadne je v Andalúzii na dovolenke. Napriek snahe sa nám s ním nepodarilo kontaktovať. V pražskej kancelárii sme rovnako nikoho nezastihli. Nech je dôvod jeho cesty akýkoľvek, Fenič si vedel vybrať, keďže táto oblasť Španielska patrí k najkrajším a turistami najvyhľadávanejším. Perličkou je, že toto mesto s viac než 300-tisíc obyvateľmi založili v 2. storočí pred Kristom "menovci" Fera Feniča - Feničania.

Zaujímavá atrakcia

Sprístupňovanie súkromných dvorčekov, terás, ale aj otvorených átrií domov turistom v Córdobe nie je žiadnou novinkou. Návštevníci z celého sveta práve začiatkom mája prichádzajú do tohto starobylého mesta, aby sa pokochali krásou kvetov i spôsobom ich pestovania. Ten je prispôsobený ekosystému a podnebiu miesta. Fasády, ktoré sú rozsiahle tak do výšky ako aj šírky lákali odjakživa majiteľov, aby ich prázdnotu zamaskovali. Podarilo sa, mnohé z nich pripomínajú umelecké diela.

Skryté talenty

Okrem výzdoby stien, múrov a fasád, majitelia nezabúdajú ani na okná, výklenky, okolie chodníkov či vnútrodomové (pred)záhradky a záhony. Mnohí popri prezentácii kvetinovej výzdoby nezabudli ani na studničky, potôčiky či fontány. Ak sa k tomu pridá nádherný starožitný nábytok, oáza krásy a pokoja je dokonalá.

Do svojho súkromnia v tieto dni dovolia nahliadnuť nielen bežní obyvatelia Córdoby, ale sprístupnené sú aj kláštory, mešity i katedrály...

Pôvod tradície, ktorý sa ujal na Pyrenejskom polostrove má korene v babylonskej, egyptskej, gréckej a rímskej kultúre, ktorú domáci doplnili aj o niečo ich našské, španielske.

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom ►►►

Anketa
Absolvovali ste už niekedy prehliadku dvorov v Španielsku alebo inde vo svete?

Prečítajte si tiež: