Náš minister zahraničných vecí Ivan Korčok rokoval s okolitými krajinami, aby sme k nim mohli cestovať. "Kolegovia z okolitých krajín sú si vedomí, že naša krajina má najlepšie výsledky v boji s pandémiou, preto som ich požiadal o to, aby naši občania mohli cestovať do Rakúska a Česka aj bez testov. Aj z toho dôvodu, že riziko rozširovania epidémie je zo strany Slovenska najnižšie. Treba však uviesť, že partneri očakávajú rovnaké podmienky aj od nás," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Najprv sme mohli vycetovať na 24 hodín do Rakúska a Česka. Malo to však veľký háčik: na hraniciach od Slovákov žiadali Rakúšania a Česi negatívny test na koronavírus.

 

Našťastie premiéri Matovič a Babiš sa dohodli. Od dnes, od stredy 27. 5., pustí Česko na svoje územie občanov Slovenska na 48 hodín bez nutnosti testu a karantény. Rovnako aj Slovensko pustí na svoje územie občanov Česka na 48 hodín bez nutnosti testu a karantény. 

To isté platí aj pre cesty medzi Slovenskom a Maďarskom. Aj do Maďarska môžem vycestovať na 48 hodín a nepotrebujeme sa na hranici preukázať negatívnym koronatestom.

Dodržanie 48-hodinovej lehoty sú tieto osoby povinné preukázať príslušníkovi Policajného zboru pri hraničnej kontrole. Teda musíte mať vyplnený formulár, ktorý si stiahnete zo stránky ministerstva vnútra.

Od dnešnej polnoci sa pri cestách osôb s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku aj do Poľska, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka či Švajčiarska pri návrate na územie Slovenska nebude požadovať negatívny test na ochorenie COVID-19 ani karanténa, pokiaľ pobyt v týchto krajinách nepresiahne 48 hodín. Pozor však! Pri vstupe na územie týchto štátov môžu od vás žiadať negatívny koronatest, takže podmienky vstupu si dopredu naštudujte.

Zatiaľ môžeme ísť na 48 hodín bez testu a karantény do Čiech a do Maďarska.
Zdroj: Tibor SOMOGYI

Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v Česku budú môcť prísť na územie SR hraničnými priechodmi z Česka alebo Maďarska, a budú sa tu môcť zdržať najviac 48 hodín. Pri príchode sa nemusia preukazovať negatívnym testom na COVID-19, ani sa ich nebude týkať karanténa.

Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v Maďarsku budú môcť prísť na územie Slovenska hraničnými priechodmi z Česka alebo Maďarska, a budú sa tu môcť zdržať najviac 48 hodín. Pri príchode sa nemusia preukazovať negatívnym testom na COVID-19, ani sa ich nebude týkať karanténa.

Na čo nesmiete zabudnúť

Polícia však opätovne upozorňuje občanov a rezidentov, aby si na výstupe zo  Slovenska  nechali  od slovenských príslušníkov Policajného zboru označiť  tlačivo o prekročení  štátnej  hranice.

Stane sa to ako  napríklad teraz  na  hraničnom priechode Makov – Bíla, že naši  občania a rezidenti  bez označenia prekročili štátnu  hranicu  smerom  do  Českej republiky, kde ich  zastavili  a kontrolujú  české  policajné   zložky a vracajú  ich späť na územie Slovenska.  Je potrebné  si  uvedomiť, že miesto  kontroly  výstupu zo  SR a vstupu  do  ČR  nie je na jednom mieste.

Odporúčame si  pred vycestovaní  prečítať podmienky vstupu do  susedných krajín.

Dočkáme sa otvorenia hraníc 15. júna?

Ivan Korčok rokuje o otvorení hraníc s našimi susedmi.
Zdroj: MARTIN MIKLÁŠ

Rakúsky, český a maďarský kolega na rokovaní podľa tlačového odboru MZVaEZ SR informovali o svojom pripravovanom rozhodnutí otvoriť svoje hranice so susednými štátmi vrátane Slovenska k 15. júnu. "Postoj Slovenska však bude záležať od vývoja epidemiologickej situácie v uvedených krajinách, ale aj od vývoja v tých krajinách, s ktorými si naši susedia otvoria hranice," doplnil Korčok s tým, že odpoveď je potrebné nájsť aj vo svetle očakávaní našich občanov, ktorí sa zaujímajú o možnosti cestovania do Chorvátska.

Ministri zahraničných vecí Slovenska, Rakúska, Česka a Maďarska informovali o pripravovanom rozhodnutí otvoriť svoje hranice k 15. júnu. "Postoj Slovenska však bude záležať od vývoja epidemiologickej situácie v uvedených krajinách, ale aj od vývoja v tých krajinách, s ktorými si naši susedia otvoria hranice," doplnil Ivan Korčok.

Anketa
Pôjdete do zahraničia?