Jedným z nich bol aj fotograf Vlado Benko jr. Prezradil, ako to bolo s protestom a ako sa aktivisti cítili za mrežami.

Aktivisti, ktorí boli z viacerých európskych krajín, sa rozhodli poukázať na škodlivé dôsledky ťažby uhlia. Preto minulú stredu ráno vyliezli na ťažobnú vežu v bani Nováky, z ktorej spustili obrovský transparent.

Vedenie Hornonitrianskych baní Prievidza argumentovalo, že aktivisti vstúpili bez povolenia na súkromný pozemok a na vežu sa dostali lsťou. Zamestnanec baní vypovedal, že skupinku stretol a tá mu povedala, že má povolenie na vstup. Aktivisti tvrdia, že to bolo úplne inak. „Ráno sme sa dostali do areálu baní po voľne prístupnej ceste, bez toho, aby sme museli prekonať nejakú mechanickú prekážku,“ oponuje Vlado Benko. Aktivisti tvrdia, že nikde nevideli ani zákazy vstupu.

Vlado Benko, aktivista Greenpeace.
Vlado Benko, aktivista Greenpeace.
Anton Štefunko

Na veži neskôr rozvinuli transparent. „Mali sme problémy s vetrom. Čakali sme, kým utíchne,“ opísal. Videli, že sa dole niečo deje. Zbadali policajnú hliadku, dve vozidlá banskej služby aj plošinu hasičov.

Po niekoľkých hodinách aktivistov zadržali. „Bol tam ruch, ale nikto so mnou poriadne nekomunikoval,“povedal Vlado. S Greenpeace spolupracuje 15 rokov, ale prvýkrát sa dostal do väzenia. Cez víkend súd rozhodol, že dvanásť aktivistov, medzi nimi aj on, ostane za mrežami. Dokonca ich odviezli do jednej z najťažších väzníc, do Ilavy. „To bolo najťažšie - keď nás z polície previezli do väznice,“ priznal Vlado.

Napriek tomu sa vraj nemali na čo príliš sťažovať. „V cele sme boli siedmi, traja naši a štyria bežní väzni. Nakoniec to boli príjemní chlapi,“ vyhlásil.

Napriek tomu bol rád rovnako ako všetci ostatní, že Generálna prokuratúra rozhodla o ich prepustení. „Keď som vyšiel z brány väznice, prvé, čo som zakričal, bolo sloboda!“ hovorí. Najbližšie dni si ju bude naplno užívať. Lebo vraj, aj keď ich zadržali „len“ na sedem dní, až po prepustení pocítili, ako túžili dostať sa spoza mreží.

Aktivisti tvrdia, že sa nechcú vyhýbať ani zodpovednosti, ani súdom. Jedným dychom však dodávajú, že svoj boj za čistejšiu planétu nemienia vzdať. Od toho ich zrejme neodradí ani väzenie, v ktorom sa ocitli.