Začíname príjemne: v bratislavskej zoologickej záhrade. Ak si myslíte, že teraz v zime tam toho veľa neuvidíte, mýlite sa! Vo vykurovaných expozíciách uvidíte okrem exotického vtáctva a plazov  takmer všetky zvieratá.

Sú dokonca také, ktoré sa na zimu vyslovene tešia, lebo leto ich ubíja. Taká je aj panda červená, ktorá pochádza z vysokohorského himalajského prostredia. Teplé počasie týmto zvieratkám nerobí dobre. „Našim pandám červeným začína obdobie radosti práve v týchto zimných mesiacoch. Majú viac energie a je to vidieť na prvý pohľad“, potvrdila Alexandra Podgorská, vedúca marketingu bratislavskej zoo.

Panda červená sa nazýva podobne ako panda veľká, ale nie sú blízke príbuzné. Panda veľká patrí do čeľade medveďovité a panda červená do čeľade pandovité. 
Okrem toho, že značnú časť ich stravy tvorí bambus, obľubujú aj ovocie, zeleninu, drobný hmyz a stavovce, ktoré si v prírode dokážu uloviť, čiže patria medzi všežravce. 

Ochotne zapózujú

V zoo sa určite choďte pozrieť aj na vlka eurázijskeho. V svorke, kde je na čele dominantný samec, vládne prísna hierarchia. Zvieratá si pravidelne značkujú svoje územie, ktoré si nepretržite strážia.

Aj zvieratá majú rady pozornosť, takže  rys ostrovid návštevníkom hrdo zapózuje. „Vedia sa dobre prispôsobiť zimnému počasiu aj vďaka zahustenej srsti. Tá im navyše v zime zosvetlí, aby sa prispôsobili prostrediu. V lete naopak stmavne“, dodala Alexandra Podgorská.

Sova Harryho Pottera

Krásnym a na zimu veľmi dobre pripraveným zvieraťom je belaňa tundrová. Ak si ju neviete predstaviť, spomeňte si na sovu z filmu o Harry Potterovi. Jej prenikavý pohľad si určite všimnete, hoci vďaka bielemu periu splýva so snehom.

Zima v zoo je super!

Ak sa chcete vybrať za zvieratkami, bratislavská zoo je otvorená sedem dní v týždni. Nemusíte sa bať, že pri jej návšteve budete o niečo ukrátení. „Fungujeme normálne ako v lete. Na facebookovej stránke informujeme o všetkom. Ak by došlo k obmedzeniu otváracích hodín z dôvodu nepriaznivých podmienok, dozviete sa o tom v predstihu. Momentálne zoo funguje bez problémov. Pekným bonusom pri zimnej návšteve je navyše to, že deti sa tu môžu sánkovať“,  s úsmevom doplnila Alexandra Podgorská.

Pošlite nám tipy na video relácie! Čo by zaujímalo vás? O čom by ste chceli vidieť video reláciu? Píšte na mail [email protected]!