"Mesto v novembri minulého roka začalo s demontážou všetkých kubusov nad roznášaciou misou zo stĺpovej časti fontány, ktoré budú z dôvodu vplyvu poveternostných podmienok reštaurované v ateliéri akademického sochára Vladimíra Višvádera. Cieľom obnovy jednej z najzaujímavejších fontán je jej rekonštrukcia a prinavrátenie jej pôvodného vzhľadu z roku 1572," informovala hovorkyňa Bratislavy, Zuzana Onufer.

Valcovitý prvok, na ktorom sa nachádzajú nahé postavičky chlapcov, držiacich si svoje prirodzenie slúžiace ako chrliče vody prešiel prvou časťou zásahu. Medzi postavami sa nachádza jedinečná festová a florálna výzdoba.

Originál cikajúcich chlapcov je predmetom len výskumu a nie obnovy. Z tohto originálu sa vytvorí forma a vyhotoví sa odliatok z umelého kameňa. Po tom ako vyhotovia odliatok, sa umiestni na Maximiliánovu fontánu kópia. Prvok s delfínmi sa odstránil a cikajúci chlapci nadobudnú pôvodnú podobu bez nich.

"Prvá etapa je samotné reštaurovanie, druhú predstavujú stavebné práce, ktoré riešia odstránenie sekundárnej obruby, doloženie dlažby k fontáne, montáž dvoch schodísk a montáž zreštaurovaného diela“ vyjadril sa akademický sochár Vladimír Višváder.

Termín osadenia a spustenia fontány sa odhaduje na začiatok letnej sezóny.