Počasie ľudí vždy zaujímalo, veď ovplyvňuje ich život i prácu. Začiatočné amatérske pozorovania sa stali základom pre príslovia a porekadlá. Systematicky začali merať meteorologické javy v druhej polovici 17. storočia v Anglicku. Vo Viedni či v Prahe merali počasie a jeho vývoj prístrojmi od roku 1775. U nás s tým začali v roku 1850 v Oravskom Podzámku a v Bratislave, ale ešte stále to boli iba náhodné pozorovania a merania.

Prvé systematické a na profesionálnej úrovni bolo až o 21 rokov neskôr v Hurbanove. A v roku 1870 založili Americký úrad pre počasie, ktorý denne zverejňoval predpovede. Naši meteorológovia upozorňujú, že dlhodobé predpovede sú nespoľahlivé. Seriózne údaje môžu dať tak na tri-štyri dni dopredu.

„Ľudia očakávajú, že povieme konkrétne, aká bude jar a leto. Toto však ani súčasná meteorológia s čoraz kvalitnejším technologickým a metodických zázemím neumožňuje. Predpovedať v takom predstihu sa nedá,“ upozorňuje klimatológ SHMÚ Pavel Faško. „Ak by sme však hovorili o charaktere počasia, tak veľké výkyvy a extrémy, ktoré sme zachytili v priebehu zimy, by sa mali potvrdzovať aj v najbližších mesiacoch,“ dodal.

Lyžovačka v týchto dňoch: Na kopcoch je ešte sneh, ale slnko nás už vyzlieka z teplých kombinéz.
Lyžovačka v týchto dňoch: Na kopcoch je ešte sneh, ale slnko nás už vyzlieka z teplých kombinéz.
Zdroj: archív

Britskí a francúzski meteorológovia si na dlhodobé prognózy trúfli, ale i tí z britského portálu Accuweather upozorňujú, že predpovede sú reálne do začiatku júna, potom sú to odhady. Tie však tomuto portálu vychádzajú najlepšie.
Podľa zahraničných odborníkov by naozajstná jar mala prísť v apríli, tropické teploty sa môžu objaviť už v júni a leto bude horúce, s teplotami do 35, ba miestami až do 38 stupňov!

Jesenné mesiace by mali byť príjemne teplé a mrazy by na začiatku zimy nemali byť. Meteorológovia odhadujú, že priemerná teplota v letných mesiacoch bude o 1 °C vyššia ako doteraz. Počasie v Európe ovplyvňuje i jav El Niño, ktorý spôsobuje otepľovanie. Najviac sa prejavil v roku 2016, teraz by tak horúco byť nemalo. „Ale v mnohých regiónoch môže ovplyvniť zrážky a teploty,“ uviedol riaditeľ Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) Maxx Dilley.

„Podmienky El Niña zrejme prispejú k vyššej globálnej priemernej teplote v roku 2019,“tvrdí Tim Stockdale z Európskeho strediska pre strednodobé predpovede počasia. Na Slovensku je dôsledkom klimaktických zmien napríklad nerovnomerné rozloženie zrážok a nedostatok vody.

Zvyšuje sa teplota - posledných päť rokov je päť najteplejších meraní v histórii. Klimatológ SHMÚ Jozef Pecho tvrdí, že budúci slovenský prezident by sa mal venovať aj klimatickým zmenám. Veď podľa prieskumov si 65 percent Slovákov uvedomuje, že predstavujú vážny problém.

Čo nám podľa odborníkov hrozí

 

  • Prehlbovanie tlakových níží, ktoré spôsobujú silné vetry a výdatné zrážky.
  • Pribúdanie horúcich období v jarných a letných mesiacoch.
  • Nadnormálne veľa teplých období na jeseň a najmä v zime.
  • Súvislá snehová pokrývka je čoraz menej stabilná.
  • Intenzívny dážď môže spôsobovať lokálne povodne.
Na pracoviskách SHMÚ vás dnes  zasvätia do tajov meteorológie.
Na pracoviskách SHMÚ vás dnes zasvätia do tajov meteorológie.
Zdroj: Matej Kalina