S myšlienkou urobiť z čakárne galériu, sa lekár pohrával už v roku 2009. Vtedy mu pacient, pán Adámek, spomínal, že triedi svoje päťdesiat rokov staré fotografie. „Navrhol som mu, aby ich vystavil u mňa v ambulancii. Mal vtedy 80 rokov a bola to jeho prvá výstava,“ spomína Peter Belan. Pacient sa stal známym a nápad s výstavami v čakárni sa ujal. Dodnes ich už bolo desať. „Profesionálny fotograf vravel, že v Národnej galérii jeho fotografie videlo toľko ľudí, čo v mojej čakárni pacientov za dva dni,“ smeje sa lekár.


Peter Belan (vľavo) so svojím pacientom a vystavujúcim umelcom Hendrikom Kürstenom.
Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Cit pre umenie zdedil po rodičoch - maliaroch. Jeho mama Mária Medvecká okrem iného namaľovala aj dve dievčatá na československú desaťkorunovú bankovku. Otec sa zaslúžil o vznik Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. „Ešte viac ma inšpirovali pacienti, ktorí sú viacerí umelecky založení. A priznávam, chcel som inú ambulanciu ako majú kolegovia,“ dodáva Belan.


Jedna z kresieb Henrika Kürstena v čakárni ambulancie.
Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Chaos v Bratislave: Dopravná nehoda zablokovala tunel!

Momentálne v čakárni lekára nájdete kresby nemeckého scénografa a kostýmového výtvarníka Hendrika Kürstena. „Sú tu výjavy z opery, operiet aj činohier,“ povedal Kürsten.
Peter Belan premýšľa, že zriadi aj malú ambulantnú knižnicu. Znova ho inšpiroval pacient. „Prišiel hodinu pred otvorením ambulancie. Vraj v tomto prostredí sa cíti veľmi dobre,“ hovorí lekár.