Niektorí naši čitatelia takisto priznali, že sa občas dajú zlákať dobrou cenou či zaujímavou ponukou a nakúpia aj to, čo vôbec nepotrebujú. Potom im to zbytočne leží v skrini. Práve toto potvrdil prieskum agentúry STEM/MARK pre spoločnosť Home Credit, ktorý urobila na jeseň na reprezentatívnej vzorke 506 respondentov vo veku od 18 do 60 rokov. 

Je to tak: sedemdesiat percent Slovákov priznáva, že zbytočne míňajú peniaze na veci a služby, ktoré nepotrebujú. Približne polovica z nich takéto zbytočné náklady dokáže aspoň čiastočne obmedziť, ale pätina ľudí sa o to snaží márne. Najviac nepotrebných výdavkov, až 43 percent, ide na nákup potravín. Asi tretina ľudí zbytočne vyhodí peniaze na alkohol a cigarety, štvrtina na cestovanie.

Až potom nasledujú oblečenie a obuv, náklady na bývanie a energie, drogériu, ďalej na voľnočasové aktivity, na elektroniku a spotrebný tovar. Najmenej ľudia spomínajú zbytočné výdavky na zdravie, sú to len 4 percentá.
Takisto je zaujímavé, ako rozdielne vnímajú svoje nepotrebné náklady muži a ženy.

Michaela (27), Banská Bystrica: Kúpila som si tenisky, lebo sa mi veľmi páčili, aj keď ma v obchode tlačili. Predavačka ma presvedčila, že sa roztiahnu, lenže sa neroztiahli a tlačia ma naďalej. Tak ich mám doma len na okrasu.
Michaela (27), Banská Bystrica: Kúpila som si tenisky, lebo sa mi veľmi páčili, aj keď ma v obchode tlačili. Predavačka ma presvedčila, že sa roztiahnu, lenže sa neroztiahli a tlačia ma naďalej. Tak ich mám doma len na okrasu.
Zdroj: Peter Mišo

„Napríklad v prípade drogérie a kozmetiky sa priznáva k zbytočným výdavkom len necelých 9 percent mužov, u žien je to už 22 percent. Podobne je to aj s oblečením a obuvou, kde zbytočne míňa peniaze 11 percent mužov, no u žien je to až trojnásobok,“dopĺňa manažér spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský. Sú však aj takí, ktorí o zbytočných výdavkoch vedia, ale neobmedzujú ich a nesnažia sa ich zredukovať.

„Sú to tri percentá Slovákov. Treba však povedať i to, že ide o prirodzenú vlastnosť, keď si chcú ľudia urobiť radosť a potešiť sa. Samozrejme, mali by prihliadať na svoje finančné možnosti a zbytočne sa príliš nezadlžovať,“ upozorňuje Miroslav Zborovský. Zbytočné výdavky majú podľa Zborovského ľudia aj pri spravovaní vlastných financií.

„Treba si detailne porovnať produkty rôznych finančných inštitúcií a vybrať najvýhodnejší. Nevýhodné úvery sa dajú spojiť do jedného výhodnejšieho, čím sa dá usporiť na mesačných splátkach. Nezabudnite sledovať splatnosť kreditky a využívať jej bezúročné obdobie a neplatiť tak nič navyše. Ideálne je taktiež bez omeškania platiť všetky mesačné splátky a účty a vyhnúť sa tak sankčným poplatkom a pokutám,“ dodáva.

Miro (48), Stará Ľubovňa: Kúpil som kameru asi za 400 eur. Použili sme ju možno päťkrát, lebo teraz sú v móde supermobily, ktoré ju hravo nahradia.
Miro (48), Stará Ľubovňa: Kúpil som kameru asi za 400 eur. Použili sme ju možno päťkrát, lebo teraz sú v móde supermobily, ktoré ju hravo nahradia.
Zdroj: Peter Rindoš

Najmä teraz, v predvianočnom období, často nakupujeme nezmyselne a nadbytočne. Väčšina Slovákov, podľa ďalšieho prieskumu agentúry STEM/MARK, plánuje minúť za jedlo a nápoje na Vianoce sumu do 120 eur. V porovnaní s bežnými nákupmi počas roka si na sviatky deväť z desiatich ľudí priplatí za kvalitnejšie potraviny.

Z vianočných nákupov sú najdrahšou položkou darčeky, na ktoré míňame najčastejšie od 160 do 200 eur. Množstvo týchto výdavkov je však zbytočných. Tri štvrtiny Slovákov sa totiž priznali, že nakupujú viac potravín, ako dokážu spotrebovať.

Podobne je to aj s darčekmi, ktoré sa obdarovaným nehodia: dve tretiny ľudí prezradili, že hoci darček nemôžu používať, nevymenia si ho za iný tovar. Takže nasledujúce údaje určite stoja za pozornosť a zamyslenie: až tretina ľudí si myslí, že po zredukovaní nepotrebných výdavkov by mesačne dokázali ušetriť od 50 do 100 eur a ďalšia štvrtina by vedela takto usporiť aj viac ako stovku. A to už za rozumné nakupovanie stojí, nie?

Takto zbytočne míňame

  • 70 % Slovákov priznáva, že nakupuje zbytočné veci.
  • 43 % nepotrebných výdavkov ide na nákup potravín.
  • 75 % Slovákov nakupuje viac potravín, ako dokáže spotrebovať.
  • 33 % ľudí si myslí, že po zredukovaní nepotrebných výdavkov by mesačne dokázali ušetriť od 50 do 100 eur.
  • 25 % zbytočných výdavkov ide na cestovanie.

Píšte do komentára, čo ste vy kúpili zbytočne a za koľko!

 

Mohlo by vás zaujímať:

Máte aj vy doma nejakú zbytočnú vec? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...