Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Milana M. pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Informovala o tom hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Znaky znevažujúcich prejavov

Do problémov sa parlamentný poslanec Kotlebovej ĽSNS dostal po vlaňajšom októbrovom vysielaní Rádia Frontinus. V debate naživo vystupoval ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. „Okrem iného uviedol výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny,“ informovala Tökölyová.

Vysielateľ dostal pokutu

Poslanec sa v rádiu vyjadroval na témy riešenia rómskej problematiky, migrantov, väzenského systému, dôchodkov, prerozdeľovania verejných financií, činnosti koalície, opozície, generálneho prokurátora a mimovládnej organizácie Ľudia proti rasizmu. Na reláciu potom prišlo osem sťažností. Vysielateľ Rádia Frontinus dostal za túto debatu pokutu vo výške 15-tisíc eur. Sankciu mu uložila Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorá konštatovala porušenie zákazu podnecovania nenávisti.