Gégé (vyslov Žéžé) sa narodil 4. decembra 1922 v Cannes ako Gérard Philip. Až ako herec si pridal k menu trináste písmenko „e“, teda sa volal Philipe. Bol totiž poverčivý a miloval to číslo. Žiaľ, veľmi skoro sa presvedčil, že nie je šťastné. Práve naopak. Jeho otec Marc Philip bol právnikom a manažérom hotela, mama Minou elegantná žena v domácnosti. Ich syn hltal knihy a veľa nerozprával.

Navyše bol už ako dieťa krásny. Priateľka jeho matky, staršia umelkyňa, ho raz angažovala namiesto herca, ktorý ochorel. Gérard recitoval na dobročinnej slávnosti a jeho objaviteľka nadšená vyhlásila: To je rodený herec! Kocky boli hodené napriek tomu, že po maturite sa kvôli otcovi zapísal na právnickú fakultu v Nice. Právo zanechal a život zasvätil herectvu. Svoje postavy nehral, on nimi bol.

Najznámejší film Gérarda Philipa Fanfán Tulipán. Hrala s ním Gina Lollobrigida.
Najznámejší film Gérarda Philipa Fanfán Tulipán. Hrala s ním Gina Lollobrigida.
archív

Ako herec zdvihol latku umenia tak vysoko, že predbehol dokonca aj prvoplánových hollywoodskych krásavcov. Hral v tridsiatich filmoch. Postava Rodriga v Cidovi od Pierra Corneilla mu vyniesla obrovský úspech, v roku 1955 s ňou vystúpil aj pred bratislavským publikom. Keď v roku 1946 Gérard ochorel na tuberkulózu, zoznámil sa na liečení s budúcou manželkou.

Nicole Fourcadová bola o päť rokov staršia, vydatá a matka syna. Rozviedla sa, tajne sa zosobášili a Nicole si zmenila meno na Anne Philipe. Bola jeho skutočnou láskou, hoci ako márnomyseľný muž neraz podľahol svojim fanúšičkám. Vždy sa však vrátil k Anne, s ktorou mal syna Oliviera a dcéru Anne Marie. V roku 1959 sa vrátil z filmovania v Mexiku, necítil sa dobre a lekári mu zistili rakovinu v pokročilom štádiu.

Zostávalo mu šesť mesiacov života, no vďaka manželke sa o svojom stave nikdy nedozvedel. Zomrel 25. novembra 1959, deväť dní pred 37. narodeninami ako presvedčený socialista. Pochovali ho v kostýme Rodriga, jeho najslávnejšej divadelnej postavy. Odpočíva v Ramatuelle, ktoré sa stalo pútnickým miestom. Na jeho hrobe nie je kríž.

Česká stará mama i mamička

Slávny herec mal blízko aj k našim končinám, konkrétne k susednému Česku. Gérardova stará mama z matkinej strany bola totiž Češka Wilhelmina Elizabeth Seligerová. Vydala sa za francúzskeho cukrára a ostali žiť v cudzine. Český jazyk si však v rodine napriek tomu zachovali. Gérard často hovorieval aj o matke ako o „českej mamičke“.

Pol roka bol stále v korzete

Keď nakrúcal Gérad Philipe dobrodružný film, odmietal kaskadéra. Nie vždy sa mu to však vyplatilo. Vo filmoch sa vrhal z výšky, naskakoval na idúci voz, šermoval a skákal do plameňov. Niekoľkokrát sa zranil, pre polámané rebrá dokonca nosil pol roka korzet. Ale len čo bol v poriadku, zas odmietol dabléra a robil všetko sám.

Mali sme takého aj na Slovensku

Prezývku slovenský Gérard Philipe získal známy a uznávaný slovenský herec. Bol ním Ivan Mistrík (†46), vynikajúci herec, ktorý vždy pôsobil chlapčensky a nesmelo. Neuniesol však zložitý manželský vzťah. Alkohol mu našepkal dobrovoľnú smrť. Keď sa zastrelil, mal len o 10 rokov viac ako Gégé.

Na návšteve Slovenska so súborom SĽUK.
Na návšteve Slovenska so súborom SĽUK.
archív

Najznámejšie filmy

  •  Fanfán Tulipán
  • Veľké manévre
  • Červený a čierny
  •  Väznica parmská
  •  Diabol v tele
  •  Diablova krása
  •  Krásky noci
  •  Pyšní