Mestská polícia Bratislava začala novinku naplno využívať v marci na Útvare zásahovej jednotky a kynológie. Postupne ju však rozširujú aj medzi hliadky na okresných veliteľstvách. Telové kamery využíva Mestská polícia Bratislava ako prvá veľká mestská polícia na Slovensku.

V súčasnosti má Mestská polícia Bratislava k dispozícii 28 telových kamier (12 kamier po 620€ bez DPH a 16 kamier po 678€ bez DPH), ktoré sú rozdelené po pracoviskách mestskej polície. Kamery si pripínajú policajtky a policajti na odev alebo taktickú vestu pri začiatku ich služby a po jej skončení ich vracajú naspäť do dokovacích staníc, ktoré stiahnu zábery z celého dňa a zariadenia nabijú pre ďalšiu službu.

„Telové kamery ovplyvňujú to, ako sa počas zákroku správa občan aj policajt. Preukázateľne redukujú agresívne správanie, poskytujú kvalitné dôkazy, vytvárajú väčšie nároky na profesionálny prístup policajtiek a policajtov, čím chránia verejnosť a zároveň chránia aj samotných policajtov. Vďaka kvalitnému záznamu vieme objektívne vyhodnotiť každý zákrok aj prípadné sťažnosti,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Už prvé skúsenosti ukazujú, že akonáhle agresívnych alebo vulgárnych priestupcov policajti upozornia na to, že zákrok je monitorovaný kamerou, tak vzniknuté situácie riešia pokojnejšie. „Videá môžu slúžiť ako dôkazy pri riešení incidentov a sťažností, zároveň však môžu byť využité aj na výuku nových kolegov a kolegýň. Budúce kolegyne a kolegovia tak získavajú skúsenosti z prvej ruky. Vďaka telovým kamerám tiež vyhodnocujeme postupy pri zákrokoch, ktoré následne môžeme prispôsobovať a skvalitňovať," hovorí náčelník Mestskej polície Bratislava Miroslav Antal. Ako dodáva, zábery z telových kamier samozrejme neslúžia len na ochranu ľudí pracujúcich v uliciach mesta, ale pomôžu nám odhaliť aj ich prípadné nedostatky a následne ich s nimi riešiť.

Kamera AXON BODY 3 poskytuje HD kvalitu záznamu a 143° zorné pole. Kamery sú konštruované tak, aby videli a počuli to, čo bežný človek, z pohľadu bežného človeka. Disponujú certifikátom IP67, ktorý poskytuje ochranu proti vode a prachu. Majú viac, ako 12 hodinovú výdrž pri kontinuálnom zaznamenávaní. Po spustení zaznamenávania nahrá kamera aj udalosti v dĺžke asi dve minúty pred spustením. Kamery majú zabudované GPS a majú viaceré automatické funkcie, napríklad sa samé zapnú nahrávanie pri výstrele či výbuchu.