Najhoršie je, že najmä na západnom a južnom Slovensku už viaceré ovocné stromy a kríky pučia alebo dokonca kvitnú. Môžu teda ohlásené mrazy a sneženie ohroziť úrodu ovocia? „Bežné jarné výkyvy teplôt stromy zvládnu. Ani mrazy do mínus päť stupňov by nemali rozkvitnuté dreviny ohroziť. Sneh im neprekáža, to je v podstate voda a tú potrebujú,“ vysvetľuje nám predseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek.

Podľa Eduarda Jakubeka mrazy škodia, ale len za určitých podmienok.
Zdroj: archív

Je však dobré myslieť na ochranu drevín. „Osvedčilo sa postriekať stromy a kvety vodou, vytvorí sa tak ľadový obal, ktorý ich chráni,“ radí odborník.

A čo ak prídu mrazy ešte aj v polovici mája? „Tie sú trošku nebezpečnejšie v tom, že vtedy už majú stromy aj plodíky, ktoré sú menej odolné ako kvety. Poškodia ich už mrazy pod mínus tri stupne,“ upozorňuje Jakubek.

Puky a kvety ochárni pred mrazom voda. treba ju nastriekať na strom a vytvorí ľadový ochranný obal.
Zdroj: Shutterstock Budimir Jevtic

Viac škody ako mráz však môže podľa neho narobiť sucho. To ohrozuje dreviny už teraz na jar. „Preto treba korene stromov v máji obložiť pokosenou trávou, tá najlepšie udrží vlahu,“ nabáda Eduard Jakubek.

Ako sa správne postarať o stromy? Čítajte TU!

Ak však vyjdú dlhodobé prognózy, sucho by nám hroziť nemalo. Jar by totiž podľa prvých odhadov mala byť mierne nadpriemerne teplá, ale aj viac daždivá.