Najhoršie je, že najmä na západnom a južnom Slovensku už viaceré ovocné stromy a kríky pučia alebo dokonca kvitnú. Môžu teda ohlásené mrazy a sneženie ohroziť úrodu ovocia? „Bežné jarné výkyvy teplôt stromy zvládnu. Ani mrazy do mínus päť stupňov by nemali rozkvitnuté dreviny ohroziť. Sneh im neprekáža, to je v podstate voda a tú potrebujú,“ vysvetľuje nám predseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek.
Je však dobré myslieť na ochranu drevín. „Osvedčilo sa postriekať stromy a kvety vodou, vytvorí sa tak ľadový obal, ktorý ich chráni,“ radí odborník.
A čo ak prídu mrazy ešte aj v polovici mája? „Tie sú trošku nebezpečnejšie v tom, že vtedy už majú stromy aj plodíky, ktoré sú menej odolné ako kvety. Poškodia ich už mrazy pod mínus tri stupne,“ upozorňuje Jakubek.
Viac škody ako mráz však môže podľa neho narobiť sucho. To ohrozuje dreviny už teraz na jar. „Preto treba korene stromov v máji obložiť pokosenou trávou, tá najlepšie udrží vlahu,“ nabáda Eduard Jakubek.
Ako sa správne postarať o stromy? Čítajte TU!
Ak však vyjdú dlhodobé prognózy, sucho by nám hroziť nemalo. Jar by totiž podľa prvých odhadov mala byť mierne nadpriemerne teplá, ale aj viac daždivá.