Posledné obdobie sa v bratislavskej mestskej časti Dúbravka začali tvoriť nekonečné kolóny, ktoré zdržiavali obyvateľov mesta najmä v rannej špičke. Tie boli podľa primátora hlavného mesta Matúša Valla spôsobené kvôli rekonštrukčnými prácami na Dúbravsko-Karloveskej radiále. Aby toho nebolo málo, vo štvrtok na 30 dní uzatvorili aj priecestie cez električkovú trať na problémovej ulici M. Schneidera-Trnavského. Podľa Valla za dlhotrvajúce zápchy okrem rekonštrukcie električkovej trate môže aj výstavba zastávky MHD a podchodu na zastávke Damborského. „Kvôli tomu je cesta zúžená na jeden pruh, kde sa tvorí takzvaný lievik,“napísal Vallo na sociálnej sieti. Taktiež prezradil, že s vedením mesta rokovali o zmenách v doprave v problematickom úseku.

 

„Máme pripravené niektoré zmeny v organizácii dopravy na Harmincovej ulici,“ potvrdil nám hovorca Bratislavy Peter Bubla. Tie majú zabezpečiť plynulejší prejazd po tejto ulici. Malo by to pomôcť zrýchliť aj prejazd po ďalšej problémovej ulici M. Schneidera-Trnavského. „Od minulého týždňa sú na ulici aj hliadky mestskej polície, ktoré usmerňujú chodcov pri prechádzaní touto ulicou tak, aby premávka nebola príliš často prerušovaná,“doplnil Bubla. K zlepšení situácie dopomohol aj dopravný podnik, ktorý posilnil dopravu počas kritických úsekov.

Občania Dúbravky však na dopravnú situáciu zareagovali po svojom. Rozhodli sa, že svojpomocne uvoľnia dopravu. Na sociálnej sieti totiž tí, ktorí majú auto, začali ponúkať spolujazdu. „Aby sme trošku pomohli dopravnej situácii, tak máme v aute dve miesta pondelok až piatok. Ak by mal niekto záujem, tak sa pokojne ozvite,“ prišla s originálnym nápadom sympatická Eva Hatalová z Dúbravky. „Odozva bola skvelá, dohodli sme sa na spolujazdách. Myslím si, že keby sa ľudia vedeli zladiť aj s večernými návratmi z práce, tak by to mohlo fungovať aj pravidelne,“povedala nám pár dní po zverejnení svojej výzvy. Aj pár týždňov po vzniku iniciatívy sa Eve podarilo naplniť inak poloprázdne auto. "Ľudia boli milí a ochotní spríjemniť si cestu,"pochvaľuje si.

„Dohodnúť spolujazdu sa mi podarilo, ale bohužiaľ sa neuskutočnila. Dotyčný sa nedostavil, zrejme mal nejaké zdravotné problémy,“povedal nám ďalší z Dúbravčanov, ktorý ponúkal odvoz, Vladimír Rezek.

Podobné skupiny na sociálnej sieti fungujú aj pri cestovaní z neďalekej Stupavy do Bratislavy a odvoz si môžete nájsť aj v rámci Bratislavy.

Mohlo by vás zaujímať: