Na čestné udeľovanie doktorátu princovi Albertovi II. sa bežná spoločnosť len tak ľahko nedostala. Pozvanie okrem rôznych diplomatov a medzinárodne dôležitých hostí využili aj premiér Peter Pellegrini či guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Tí sedeli v čestnom prvom rade. Hviezda, na ktorú sa každý prišiel pozrieť, princ Albert II., zaujala miesto na pódiu. K dispozícii mal aj tlmočníka, pretože prejav rektora fakulty bol v slovenskom jazyku. Princ Albert II. prišiel do budovy univerzity v sprievode policajných áut aj ochranky. Tá ho sprevádzala dovnútra budovy a v jeho blízkosti ostali aj počas celého ceremoniálu.

 

Počas úvodnej ceremónie princ Albert pozorne počúval príhovor rektora Univerzity Komenského Mareka Števčeka. „Nie je žiadnym tajomstvom, že environmentálne problémy už dávno presahujú hranice štátov,“povedal hneď v úvode.

Udelenie čestného doktorátu monackému kniežaťu princovi Albertovi II (Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi) na Univerzite Komenského. Na fotke: Peter Pellegrini a Peter Žiga
Udelenie čestného doktorátu monackému kniežaťu princovi Albertovi II (Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi) na Univerzite Komenského. Na fotke: Peter Pellegrini a Peter Žiga
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

„Mnohé politické špičky dnes brzdia environmentálne aktivity napriek volaniu odbornej verejnosti. Akademické prostredie sa čoraz intenzívnejšie prikláňa k verejnej podpore racionálneho využívania prírodných zdrojov, dlhodobej a striedmej udržateľnosti spoločenského rozvoja, ktorá nie je na úkor budúcich generácií. V tejto súvislosti je diplomatická, finančná i odborná činnosť Alberta II. v snahe zmierniť dopady klimatickej zmeny na ľudskú spoločnosť chvályhodná a nasledovaniahodná,“ vyzdvihol rektor. Vo svojej reči sa venoval zmene klímy, ale aj iným problémom s tým spojenými. Princ Albert II. počas celého priebehu príhovoru nespustil zrak z rektora fakulty a miestami súhlasne prikyvoval. Bolo vidieť, že témy spojené s ochranou prírody mu sú naozaj blízke.