Prezident Andrej Kiska v úvode zdôraznil.

"To, ako voľba dopadne, bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležité. Výsledok hlasovania v parlamente bude dôležitým signálom verejnosti, že je v záujme poslancov, aby sa obnovila aj dôvera v štát a jeho politické vedenie," povedal Kiska vo svojom vystúpení.

Apeloval na poslancov, aby zvolili dobrých 18 kandidátov na ústavných sudcov a avizoval, že je pripravený vymenovať deviatich bez zbytočného odkladu.

Dostatok kandidátov

Podľa Kisku máme na Slovensku dostatok  kvalitných a čestných kandidátov. "Niet pochýb o tom, že aj spomedzi dnešných 39 uchádzačov je možné zostaviť dôveryhodný ústavný súd," myslí si Kiska. "Je na vás, aby ste ukázali, ako vám záleží na tom, aby bolo Slovensko právnym štátom. Je na vás, aby ste ukázali, že chcete, aby tie najťažšie spoločenské a právne otázky riešili skutočne najlepší z najlepších. Po stránke odbornej, ale aj morálnej," apeloval na poslancov.

Funkčný ÚS

To, či k tomu dôjde, či bude mať Slovensko funkčný ústavný súd, schopný brániť ústavný poriadok Slovenskej republiky, je podľa Kisku momentálne v rukách poslancov. "Výsledok nadchádzajúceho hlasovania bude aj dôležitým signálom verejnosti. Jasnou správou o vašom postoji k povinnosti obnoviť dôveru obyvateľov Slovenska v štát a v jeho politické vedenie,"  upozornil Kiska. Je presvedčený, že ÚS SR, o ktorého budúcnosti sa v parlamente rozhoduje, je jednou z najvýznamnejších inštitúcií v krajine.

Nestrannosť a nezávislosť

"Ako občania, ale aj ako zvolení zástupcovia ľudí doň vkladáme dôveru, že bude nestranne a nezávisle vykladať ústavu, rozhodovať o našich právach a slobodách. Bude garantovať demokratický charakter štátu a chrániť vládu práva na Slovensku. Sila a presvedčivosť inštitúcií je však daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ich tvoria,"vyhlásil Kiska. Zákonodarcovia v parlamente, by preto mali myslieť na to, že výsledok ich hlasovania pri ústavných sudcoch nebude mať vplyv len na dôveryhodnosť ústavného súdu či dôveru v spravodlivosť.

Kríza dôvery

"Ak nebudeme opatrní, to, čo je dnes krízou dôvery v politiku, môže byť zajtra krízou dôvery v demokraciu. Lebo ľudia musia uveriť schopnosti štátu a ochote politikov chrániť ich záujmy," vyhlásil prezident. Hlasovanie bude podľa neho o ochote a schopnosti parlamentu konať v záujme Slovenska a zabezpečiť normálne fungovanie štátu.

Zodpovednosť, funkčnosť, spravodlivosť

"Našou spoločnou zodpovednosťou je, aby Slovensko dobre fungovalo a všetky inštitúcie si plnili svoje úlohy. V mene splnenia tohto cieľa sme povinní hľadať riešenia aj dohody," dodal Kiska s tým, že ľudia na Slovensku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu. "Som presvedčený, že dnes to znamená zvoliť 18 kandidátov, ktorí môžu byť kvalitnými ochrancami ústavnosti na Slovensku,"dodal prezident.

Ústavnoprávny výbor tesne pred vystúpením A. Kisku väčšinou jedného hlasu odobril kandidatúru Roberta Fica na  post ústavného sudcu.

Článok aktualizujeme.