Zázračné vlastnosti ako prsteň z rozprávky o Arabele toto zariadenie nebude mať. Je však reálny a funguje. Prodekanka pre vedu a výskum z fakulty elektrotechniky a informatiky Viera Stopjaková však pevne verí, že ich prsteň dokáže malé zázraky už tým, že vás upozorní na kritický stav, ktorý treba okamžite riešiť. „Zariadenie môže byť veľmi užitočné pri monitorovaní záťažových povolaní, kde je odolnosť proti nadmernej psychickej záťaži naozaj potrebná,“  povedala nám profesorka Stopjaková.


Ak ste pravák, mali by ste prsteň nosiť na ľavej ruke.

Foto: archív Viery Stopjakovej

Zmoknúť v kine? Premietanie filmu v 4DX zmení vaše doterajšie zážitky

Piati vedci počas siedmich rokov hľadali najvhodnejšie miesto na tele, kde by mohli umiestniť monitor na meranie stresu. „Pri porovnávacích meraniach sa ukázalo, že najvhodnejším miestom z pohľadu citlivosti merania je ukazovák na nedominantnej ruke, teda u pravákov na ľavej ruke,“ vysvetlila Stopjaková. Výskumníci pôvodne chceli skonštruovať merač stresu ako hodinky.


Údaje, ktoré vyšle prsteň z vašej ruky, uvidí lekár v počítači takto.

Foto: archív Viery Stopjakovej

Prístroj funguje na báze takzvaného psycho-galvanického reflexu, keď organizmus reaguje na nadmerný stres zmenou vodivosti kože. „Zariadenie sníma vodivosť kože pomocou miniatúrnych elektród a systému, čo umožňuje okamžite monitorovať stres. Namerané údaje sú bezdrôtovo zasielané na notebook alebo tablet,“ dodala profesorka. Informácie môžu byť potom cez mobil poslané lekárovi na ďalšiu analýzu.

Pôvodným zámerom vedcov bolo vyvinúť zariadenie, ktoré by nahradilo rozmerovo veľké diagnostické prístroje, ktoré sa používajú pre letových dispečerov, pilotov či pri liečbe drogovo závislých. Prsteň funguje ako stresový budík, ktorý signalizuje prekročenie kritickej úrovne stresu. Prsteň sa zatiaľ nepredáva, treba nájsť investora a čaká sa na certifikačný proces potrebný pre každé medicínske zariadenie.

Čo na to psychológ

Podobné zariadenia v praxi už fungujú, merač stresu obsiahnutý v prsteni je však novou formou. „Toto je prvý krok, aby si človek uvedomil, že je v strese, že sa niečo s ním deje. Keď sa potím, tak väčšinou neviem prečo,“ vysvetlil psychológ František Skokan. „Po zistení psychického stavu by malo nasledovať to B, teda naučiť sa takúto situáciu zvládnuť,“ dodal.

Čo prsteň ukrýva:
elektródy a obvody
mikropočítač
batériu
zariadenie na prenos dát
Rozmery: 1,2 x 1,2 cm
Váha: 5 - 10 g
Životnosť batérie: 3 - 4 dni