So slovenskými zamestnancami majú na uznávanej pražskej klinike Care Medico dlhoročnú skúsenosť. A dobrú, pretože si pravidelne dávajú inzeráty aj na slovenské pracovné portály, kde hľadajú zdravotné sestry aj lekárov. „Kvalifikovaný personál hľadáme po celej Európe. Slovensko považujeme za bratskú krajinu, s jeho ľuďmi nás spája nielen spoločná história a kultúra,“ prezradil konateľ spoločnosti Pavel Sibřina.
Lákadlom pre Slovákov nie je vždy len vyšší plat. Podľa niektorých našincov je Praha lepšie miesto na život a ponúka viac možností sociálneho vyžitia, ako je to v mestách na Slovensku.

Či je to naozaj tak, sme sa pýtali sestier a lekárov, ktorí odišli pracovať do Česka. Chceli sme vedieť, v čom je tamojší zamestnávateľ lepší ako ten slovenský, čo je pre nich najväčší pracovný benefit a či sa plánujú vrátiť.

Niektoré slovenské sestry našli dobré miesto na zubnej klinike v Prahe.
Niektoré slovenské sestry našli dobré miesto na zubnej klinike v Prahe.
Zdroj: Care Medico

Napríklad Bratislavčanka Lucia Viciánová (36), ktorá robí na pražskej klinike hlavnú sestru, tvrdí, že doma už mala pocit, že zažila a videla všetko. „Lákala ma však aj vyššia životná úroveň a oveľa viac možností v odbore. V Prahe už pred viac ako 10 rokmi bolo omnoho viac stomatologických kliník, z ktorých som si mohla vyberať. Väčšia konkurencia mi dala možnosť získať lepšie pracovné podmienky,“ vysvetľuje, prečo odišla do Prahy. Vrátiť sa vraj neplánuje. 
„Vyhovuje mi prístup zamestnávateľa: ako matke päťročnej dcéry mi dali možnosť vziať si skrátený úväzok a brať si ošetrovné bez výčitiek zamestnávateľa,“ pochvaľuje si.

Žilinčanka Viktória Kubová (21) pracuje v Prahe ako zubná asistentka ortodoncie. „Chcela som študovať v Prahe, od pätnástich som tam bola,“spomína. „Najväčší benefit práce je samostatnosť, človek robí výkony u pacientov často samostatne. Benefitom firmy sú určite zľavy pre rodinných príslušníkov,“chváli si prácu.

Mohlo by vás zaujímať: