Výsledky odborných vyšetrení po infekčnej chorobe boli neuveriteľne kruté. Pravé ucho s úplnou hluchotou a ľavé so zvyškami sluchu. Na pedagogickú fakultu  nastúpila s načúvacím prístrojom. „Bolo to doslova hluché obdobie. Pomáhala mi rodina, dorozumievali sme sa písaním, popísala som celé notesy. Spolužiačky v škole mi požičiavali svoje poznámky. V televízii som pozerala len relácie, ktoré boli otitulkované,“ spomína si dnes na ťažké chvíle Kamila Balcová (33).

Pobyt v zahraničí sa zmenil na boj o život: Pod vlasmi nosí tajomstvo

Kamila počuje vďaka ušnému implantátu.

Po dvojročnom čakaní, keď sa naučila čiastočne odčítať ľuďom z pier, jej zaviedli sluchový implantát. „Vravela som si, že to všetko bolo zbytočné. Zvuky boli robotické, plechové a vôbec sa mi nezdali prirodzené. Nastala fáza rehabilitácie, zvykania si na prístroj. Dnes mám pocit, že počujem úplne normálne, akoby som nemala nijaký problém so sluchom,“ hovorí.

S čerstvým implantátom sa Kamila odvážne vybrala študovať literatúru do Kolína nad Rýnom. „Bola som tam odkázaná sama na seba. Bolo to náročné. Uvedomila som si, aký dôležitý je sluchový tréning a že sa netreba báť učiť sa cudzie jazyky aj s implantátom v uchu,“ hovorí promovaná pedagogička, ktorá sa dnes živí písaním.

Pobyt v zahraničí sa zmenil na boj o život: Pod vlasmi nosí tajomstvo

Procesor mení zvuk na digitálny kód, ten sa prenáša do voperovaného prijímača a prostredníctvom elektród až k sluchovému nervu, odkiaľ idú elektrické signály k mozgu. 

Statočná babička: Chcem, aby moja vnučka mala bezstarostné detstvo

To, že má voperovaný sluchový implantát, by ste si na prvý pohľad vôbec nevšimli. Jazva po operácii je schovaná pod vlasmi, miniatúrny procesor s magnetom je ako módny doplnok prichytený sponkou o vlasy. Keď si Kamila chce oddýchnuť a ponoriť sa do ticha, stačí si procesor zložiť.

„Je príjemné niekedy nepočuť, no, samozrejme, s vedomím, že sa môžem vrátiť späť. Je to malý zázrak. Neviem, čo by som bez neho robila,“ dodáva. Vďaka malému prístroju môže dnes žiť tak ako predtým.