Premiér Igor Matovič potvrdil, že momentálne sa v koalícii nerokuje o otvorení či zatvorení obchodov v nedeľu. Po skončení koronakrízy by to však chcel vyriešiť. „Aj ľudia sa v nedávnom prieskume vyjadrili, že by im neprekážalo, ak by obchody ostali v nedeľu zatvorené. V koalícii platí dohoda, že zatiaľ sú zavreté len počas koronakrízy, lebo je to sanitárny deň a je to nariadenie hygienika. Ale chcel by som Richarda Sulíka presvedčiť, aby obchody ostali v nedeľu zatvorené aj po pandémii,“povedal premiér. V koalícii je vraj momentálne zhoda, že nedeľný predaj zakázaný nebude.

Premiér Igor Matovič chce nechať obchody v nedeľu zatvorené.
Premiér Igor Matovič chce nechať obchody v nedeľu zatvorené.
Zdroj: Pavol Zachar

Za to sa zasadzuje najmä Richard Sulík, ale aj opozícia. Podľa ministra hospodárstva by to však malo byť predovšetkým na obchodníkoch, nech sa oni sami rozhodnú, či chcú v nedeľu predávať, alebo nie.

Minister hospodárstva a predseda strany SaS Richard Sulík razantne zastáva nedeľný predaj.
Minister hospodárstva a predseda strany SaS Richard Sulík razantne zastáva nedeľný predaj.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

A hoci niektorí predavači sú za voľný koniec týždňa, ďalší spolu s obchodníkmi argumentujú, že zákazom nedeľného predaja prídu o peniaze.

Potrebujeme dobehnúť straty

Potvrdila to aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá má viac ako 150 členov s viac ako tisíc prevádzkami po celom Slovensku - v nákupných centrách, retail a shopping parkoch, ale aj v iných priestoroch. „Nebránime sa diskusii, ale nerozumieme, prečo v kritických časoch chceme ekonomiku ešte viac spomaliť. V aktuálnej situácii si obchodníci vážia každý jeden deň, keď môžu dobiehať straty, ktoré im vznikli núteným zatvorením na takmer dva mesiace,“konštatuje zástupca iniciatívy Daniel Krakovský.

Lepšie by podľa neho bolo, keby nedeľný predaj mohli vyriešiť sami zamestnávatelia so svojimi zamestnancami. „Navrhujeme, aby sa každý zamestnanec mohol pri nástupe do práce vyjadriť, či chce alebo nechce pracovať v nedeľu, a zamestnávateľ bude povinný túto voľbu rešpektovať,“ vysvetľuje Krakovský.

Mnohým obchodníkom by zákaz predaja v nedeľu uškodil.
Mnohým obchodníkom by zákaz predaja v nedeľu uškodil.
Zdroj: Ronald Zak

Takto by vraj v maloobchode neprišlo o prácu približne 40-tisíc zamestnancov, ktorí by sa po zákaze nedeľného predaja stali nadbytočnými. „Zatvorenie obchodov v nedeľu vždy znamená znižovanie mzdy zamestnancom, prepúšťanie zamestnancov a, samozrejme, má negatívny dosah na verejné financie. Mnohí zamestnanci si cez nedele radi privyrobia, keďže tieto sú honorované príplatkami,“dopĺňa Peter Papanek z iniciatívy Ako dlho vydržíme?. „Ak nebude záujem o nedeľný predaj, žiadny obchodník neotvorí, lebo sa mu to neoplatí. Nezatvárajme však obchody, keď je o ich návštevu záujem,“ dodáva.

Ako sa na zákaz nedeľného predaja pozerajú konkrétni obchodníci, čítajte na ďalšej strane