Nezvyčajná trojica cyklistov si dala veľký cieľ: Sadnúť na bicykel a dôjsť až tam, kam budú vládať nohy.

„Naša trasa viedla od západu Slovenska na východ, cez tie najkrajšie hory a doliny, ktoré skúšali  našu vytrvalosť a odvahu,“ vysvetľuje Maťkov otec Juraj Jedinák. 

Z neľahkej expedície sa im podarilo natočiť cestopisný dokument KRAJINOU DOMOVA, ktorý je o tom, čo všetko spolu cestou zažili a zároveň vzdáva hold kráse Slovenska.

Ako to už býva, plány nemusia vždy vyjsť na sto percent. Aj oni sa tak museli prispôsobovať realite života. Pôvodne mali vyraziť z Pezinka, keďže im však z dovolenky veľký kus odkrojilo vybavovanie hypotéky, štart sa musel posunúť do Trenčína.

Veľká Fatra bola tvrdý oriešok

Trojica sa najprv vydala do Strážovských vrchov, za nimi nasledoval málo známy a neobjavený Žiar. Potom ich čakala ozajstná skúška.

„Prekonanie malebnej, no náročnej Veľkej Fatry bol tvrdý oriešok. Nevedeli sme, či sa nám podarí na bicykloch zdolať najvyšší bod cesty, 1 574 metrov vysokú Krížnu alebo nás terén a počasie prinútia cúvnuť a zmeniť trasu,“ spomína Juraj.

Ľahká nebola ani cesta na Horehronie a zdolávanie Nízkych Tatier. Na Maťka a jeho rodičov Stanku a Juraja číhalo množstvo nástrah. Popasovať sa  museli aj s ťažkým úsekom na Muránskej planine, kde časť cesty počas záplav strhla voda.

Maťko mal sen prejsť Slavošovský tunel

Maťkov sen bol prejsť na bicykli Mníšanský viadukt a Slavošovský tunel. Slávnu železničnú stavbu, po ktorej nikdy neprešiel vlak a ktorá má za sebou pohnutú históriu. Na túto časť cesty sa Maťko pripravoval celý rok.

„Sotva sa naučil bicyklovať, takmer každý deň trénoval jazdu po paneloch v pezinských vinohradoch,“ smejú sa dnes rodičia. Počas cesty však mali na každý ťažký úsek pripravený aj záložný plán, keby mal Maťko problémy. Našťastie nemal. 

Maťko aj jeho rodičia si dobrodružnú cestu plnú prekvapení a nových objavov užil naplno a nakrútili o nej film Krajinou domova. 

Mohlo by vás zaujímať: