V Bratislave všetci kedysi chodili najprv k Broukovi a potom do Dunaja. Slávny obchodný dom na Námestí SNP je spojený s českými podnikateľmi a autormi veľkých projektov Jaroslavom Brou­kom a Josefom Babkom. Spolužiaci a neskôr spolupodnikatelia najprv postavili obchodný dom v Prahe na Letnej, potom sa pustili do stavby v Bratislave.

Nový obchodný dom, v tom čase najmodernejší na Slovensku, projektoval bratislavský architekt Christian Ludwig, autor Manderláku, prvého bratislavského mrakodrapu. Obchodný dom začali stavať na jar 1936, hotový bol za päť mesiacov. Mal tri samostatné štvorstranné výklady s ohýbanými sklami, ktoré na Slovensku použili prvýkrát. Bolo tu sedem nadzemných a dve podzemné podlažia, moderný výťah, dokonca i podlahové kúrenie.

Nazvali ho Bohuslav Brouk, po mladšom synovi podnikateľa. „Zaujímavé je, že starší syn Jaroslav pokračoval v otcových šlapajách, ale mladší sa venoval psychoanalýze,“ povedal týždenníku PLUS 7 DNÍ bratislavský sprievodca Ivor Švihran. Bohuslav Brouk bol básnik, spisovateľ, filozof a psychoanalytik, patril k českej medzivojnovej bohéme. V v roku 1935 mu vyšlo dielo Autosexualismus a psycherotismus.

Tlačenica pred obchoďákom

Luxusné nákupné priestory otvárali prvého septembra 1936 a od rána sa pred obchodným domom tlačil nedočkavý dav. „V niektorých zdrojoch sa uvádza, že prišla i vtedy 22-ročná herečka Lída Baarová,“ hovorí  Ivor Švihran. „Nie je to však isté, z otvorenia nie sú žiadne fotografie. Možno ju len priviezli autom a zase odviezli,“ dodáva pre PLUS 7 DNÍ.

V roku 1949 obchodný dom znárodnili a premenovali na Dunaj. Bol ohromne populárny, preože ponúkal najmódnejší a najžiadanejší tovar. V osemdesiatych rokoch minulého storočia pristavili k nemu novú budovu, Dom odievania, známy aj ako Dunaj 2. Pôvodný objekt obnovili koncom deväťdesiatych rokov podľa projektu architekta Jána Bahnu.

Anketa
Pamätáte si pôvodný obchodný dom Dunaj?

Lenže prevádzky sa postupne menili, ponuka upadala, ľudia dali prednosť novým nákupným centrám a Dunaj chátral. Až teraz ho konečne čaká rekonštrukcia.

Ako sa zmení Dunaj a aké prevádzky tam budú čítajte na ďalšej strane!