Prečítajte si, kde si najviac pochutnáte na vianočných dobrotách.

Bratislava

Návštevníci bratislavských vianočných trhov na Hlavnom a Hviezdoslavovom vedia, kde si pochutnajú najlepšie! Keď sa opýtate, kde sa na tunajších vianočných trhoch najlepšie najete a kde vám ponúknu najchutnejší punč, všetci znalci vás bez váhania nasmerujú k určitým stánkom. Najlepší punč v Bratislave pochádza z Nápojového sveta. „Je lahodný, s množstvom ovocia,“ ocenili návštevníci trhov. Predavači ponúkajú viac druhov punču a čapujú ho aj do porcelánových šálok.


HENRIETA (17): Cigánska je úplne skvelá!
Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Ľudia milujú aj Babičkine lokše, ktoré vraj nielen skvelo chutia, ale sú pravé domáce a pripravené s láskou. Najlepšiu cigánsku vám nachystajú v Grile u Maťa.

„Je jemná a šťavnatá, mäsko grilujú rovno pred nami,“ pochválili jedáci. Oceňujú i to, že gril ponúka slovenské mäso. Vďaka pravým slovenským klobáskam boduje aj M gril. „Mäso v klobáskach je pomleté najemno, bez šliach a chrupaviek,“ potvrdili návštevníci trhov.

Môže si ich dať každý, pretože nie sú pikantné. Kto to má rád ostrejšie – predavači vám na požiadanie potrú žemľu zmesou čili. Jednoznačným gastronomickým víťazom je práve M gril, ktorý okrem chutných klobás ponúka aj cigánsku či lokše. Keďže predavači obsluhujú z dvoch strán stánku, až tak veľa sa nenačakáte.

Koľko stoja najlepšie pochúťky?

Punč  - 1,5 - 2 eurá
Lokša  - 0,90 - 1,80 eura
Cigánska  - 3 eurá
Klobása  - 3 eura

Banská Bystrica

Bystričania majú jasno! Keď sa opýtate, kde sa na tunajších vianočných trhoch najlepšie najete a kde vám ponúknu najchutnejší punč, všetci znalci vás bez váhania nasmerujú k určitým stánkom.

Najlepší punč podľa návštevníkov banskobystrických vianočných trhov ponúka jednoznačne Chalúpka. Vianočný nápoj z tohto stánku patrí už k dlhoročnej tradícii a vždy naň čaká najviac ľudí. „Preto je taký dobrý, že doň dávame všetko, čo tam patrí,“ tvrdia predavači.


STÁNOK S PUNČOM: Maturantky (zľava) Miška, Majka, Lucka, Terka tiež Chalúpku vychválili.
Foto: SILVIA TANNHAUSEROVÁ/Plus JEDEN DEŇ

Ľudia pochvalne dodávajú: „Navyše je to pekný stánok, kde to žije a kde vládne dobrá atmosféra. Cítime sa tu príjemne.“ Ak si chcete dať dobrú lokšu a cigánsku, zamierte podľa rád Banskobystričanov k stánku U Kucbela. „Jedlá pripravujú s láskou. Predavačky sú veselé a usmiate, takže nám u nich veľmi chutí,“ pochvaľovali si maškrtníci.

Koľko stoja najlepšie pochúťky?

Punč 2 dl  - 1 euro
Lokša  - 1,10 eura
Cigánska 100 g  - 2 eurá
Klobása 100 g  - 1,90 eura

Prešov

Prešovčania majú tiež jasno! Keď sa opýtate, kde sa na tunajších vianočných trhoch najlepšie najete a kde vám ponúknu najchutnejší punč, všetci znalci vás nasmerujú k jednému miestu.


S PUNČOM V RUKE: Pochutnávali si na ňom študenti filozofickej fakulty.
Foto: INGRID TIMKOVÁ/Plus JEDEN DEŇ

Najlepšie pečené mäsá a klobásy robia totiž každoročne v stánku na rohu. Tí, ktorí chodia na trhy pravidelne, inam ani nejdú. Dobroty tohto stánku vychvaľovali všetci opýtaní. „Máme dobrého dodávateľa a mnohoročné skúsenosti. Snažíme sa o prvotriednu kvalitu,“ povedali majitelia stánku.

Hneď oproti je stánok s punčom, ktorý návštevníkom trhov chutí najviac. „Neriedime ho vodou. Robíme ho z červeného vína a rumu. Základom je silný čierny čaj, korenie a ešte niečo – ale to neprezradíme,“ smejú sa predavačky Lívia Mitrová (37) a Jana Hyžnajová (41).

Koľko stoja najlepšie pochúťky?

Cigánska  - 2,60 eura
Klobása 100 gramov -  2 eurá
Lokša mastená  - 0,80 eura
Lokša plnená   1,20 eura
Punč
  - 0,60 eura