Viacerí čitatelia sa nám sťažovali, že premávku na už aj tak mimoriadne vyťaženej Patrónke skomplikovalo nové dopravné značenie. Týka sa to hlavne vodičov prichádzajúcich do Bratislavy. Sú zmätení z nového pruhu, skôr je to akási slza s nápisom BUS. Tí, čo chcú odbočiť na Kramáre, sú zrazu v pomykove a nevedia, kam sa vlastne majú zaradiť.

Zisťovali sme, prečo toto nové značenie vzniklo. „Nový krátky buspruh bol zriadený na uľahčenie odbočovania trolejbusov na Kramáre najmä v dopravných špičkách, keď je ľavý jazdný pruh preťažený,“ povedala nám hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová s tým, že počas rannej špičky školského roka tu premáva až 13 spojov za hodinu.

Trolejbusy rýchlejšie, autá pomalšie

Predpokladaná časová úspora pre trolejbusy v špičke sú 2 až 4 minúty. Buspruh umožňuje trolejbusom obísť kolónu áut a zaradiť sa do ľavého pruhu tak, aby prešli na jednu zelenú.

Podľa Rajčanovej bola novou organizáciou dopravy zachovaná celková kapacita križovatky Patrónka, teda počet pruhov pre autá v riadiacom priestore križovatky zostáva rovnaký, hoci sa mnohým vodičom zdá, že pruhov je  menej ako pred úpravou.

Zachovaný zostal aj buspruh v priamom smere na Brniansku. Nová úprava by teda mala zrýchliť cestovanie v MHD, hlavne prepravu detí do škôl. Ako to bude naozaj, preverí až september.

Prečítajte si tiež: