Niektoré zvieratká sú aktívne celú zimu, iné chladné mesiace prečkajú v spánku. Rekordérom je svišť vrchovský, ktorý žije v Tarách. Prespí až 7 mesiacov v roku. Prebúdzať sa začne v apríli. Ak ste si však mysleli, že medvede v lese v zime nestretnete, ste na omyle.

Povestný spachtoš

Medvede, ktoré sú povestnými spachtošmi, spia na počudovanie najmenej. „Keď si pred zimou nenájdu dostatok potravy, aby si vytvorili dostatočnú zásobu tuku, nespia vôbec,“ vysvetľuje Vladimír Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Medveď hnedý.
Medveď hnedý.
Zdroj: Juraj Žiak

Pre medvede, jazvecov či veverice je typickou formou nepravý zimný spánok. Vyznačuje sa len čiastočnou strnulosťou a iba miernym znížením telesnej teploty. Veverice spávajú počas zimy len niekoľko dní, počas dní s najnepriaznivejšími klimatickými podmienkami. U medvedíc je zimný spánok „nepravý“, lebo v tom čase rodia a dojčia mláďatá a občas vyjdú aj z brloha - narovnať si končatiny, nadýchať sa čerstvého vzduchu, či vyprázdniť močový mechúr.

Sysle sa vykŕmia

Lepšími zimnými spachtošmi sú bezpochyby sysle. „Minulý rok sa prvé sysle zobudili 3. marca, vzhľadom k aktuálnemu chladnému počasiu nepredpokladáme ich skoršie prebudenie,“ ujasňuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Dodáva, že syseľ predstavuje veľmi dôležitú korisť pre orla kráľovského či sokola rároha.

Sysle pasienkové (foto z minulých rokov).
Sysle pasienkové (foto z minulých rokov).
Zdroj: Ervín Hapl

"Patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkajú tzv. pravým zimným spánkom (hibernáciou) – pred zimou sa poriadne vykŕmia a chladné dni s nedostatkom potravy prespia vo svojich norách. Hneď po zobudení ich začneme prikrmovať tak, aby sa populácii v oboch lokalitách darilo,“ hovorí.

Zimní návštevníci odlietajú

V zime sa na Slovensku vyskytuje menej druhov vtákov. Široké spektrum tvoria zimní hostia, ktorý k nám prilietajú len na určitú časť roka, spravidla od jesene do jari. „Patrí k nim napr. myšiarka močiarna, kaňa sivá, myšiak severský, sokol kobec. Pomerne početnú skupinu zimných hostí tvoria aj spevavce, zastúpené napr. stehlíkom čečetavým, či pinkou severskou. Zimní návštevníci pomaly odlietajú,“ hovorí odborník. V chladných dňoch ale začal hniezdiť orliak morský, výr skalný, sova dlhochvostá aj myšiarka ušatá.

Myšiarka močiarna.
Myšiarka močiarna.
Zdroj: Stano Harvančík

Kritické obdobie

„Súvislá vrstva snehu zakrýva prírodné zdroje potravy, tie sú teraz na minime, a teda má naďalej veľký význam prikrmovanie,“ vysvetľuje Lucia Deutschová. Viaceré druhy sa navyše chystajú na veľké jarné sťahovanie. „Pre vtáky je to jedno z kritických období, počas migrácie je hrozbou množstvo prekážok,“ dodáva s tým, že na Slovensku ich aktuálne čaká už 52 km bezpečných elektrických vedení, keďže sa na ne v rámci projektu LIFE Energia inštalovali špeciálne prvky, tzv. odkloňovače letu.

Ako trávia koniec zimy ďaší obyvatelia našej prírody? Nazrite do FOTOGALÉRIE.