Vo štvrtok sa rybári prebudili do krutého rána. Na Malom Dunajci našli obrovské množstvo uhynutých rýb. "Smrad sa šíri všade, voda aj brehy sú posiate mŕtvolami v rozklade. Kto je vinník? Kedy už táto nádherná voda dostane svoj zaslúžený pokoj?! Je to smutné, plakal by som," rozhorčoval sa na sociálnej sieti rybár Andrej.

Ryby sa udusili

Podľa rybárov, ktorí zvyknú chytať v tejto lokalite ryby, ide o najväčší úhyn rýb za posledné roky. Katastrofu preto ihneď prešetrila Slovenská inšpekcia životného prostredia. "V dôsledku vysokej zrážkovej činnosti bol enormne zvýšený aj prítok odpadových vôd do Ústrednej čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni, v dôsledku čoho došlo aj k odľahčovaniu odpadových vôd z čistiarne," priblížila SIŽP.

To spôsobilo deficit kyslíka (hodnoty sa v piatok pohybovali od 3,9 do 4,5 mg/l) a zakalenie s následným úhynom rýb. Inšpekcia požiadala správcu vodného toku, ako aj Mestskú organizáciu Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Bratislava II o odstránenie uhynutých rýb.

Nahnevaný starosta Vrakune

Problém obrovských rozmerov nahneval aj starostu bratislavskej Vrakune. Martin Kuruc preto požiadal úrady, aby situáciu v Malom Dunaji okamžite prešetrili. "Keďže vznikajú podozrenia, že dôvodom je únik kontaminovaných látok z čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni, vyzývam jej prevádzkovateľa Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, aby bezodkladne vyvrátila, alebo potvrdila, či ide o toxické látky z ich čistiarne," povedal starosta Kuruc.

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) tvrdí, že situáciu prešetrila a to priamo pod vyústením vrakunskej čistiarne do Malého Dunaja. „Úhyn rýb sme na týchto miestach nezaznamenali a ani rybári, ktorí lovili ryby v tejto oblasti. Úhyn rýb bol zaznamenaný až na úseku toku pri Tomášove,“ vysvetlil hovorca BVS Ján Pálffy a poprel, že by boli zo strany vodární do vodného toku Malý Dunaj vypustené fekálie.

Neskutočný smrad

V sobotu sa na Malom Dunaji začína lovecká sezóna rybích dravcov, ale podľa všetkého tu veľa rybárov nebude. „Neviem, kto to tu vydrží. Uhynuté ryby sa v 30 °C horúčavách pomaly rozkladajú a je tu všade neskutočný smrad,“ hnevá sa rybár Michal.

Podľa krajského policajného hovorcu Michala Szeiffa zatiaľ žiadne oznámenie v tejto súvislosti nebolo podané. Inšpekcia životného prostredia na naše otázky do uzávierky nereagovala.

Lov začína cez víkend

Malý Dunaj je kaprová voda. Najčastejšie sa tu vyskytuje kapor, lieň, sumec, šťuka, zubáč, ale aj amur, boleň, jalec, karas či ostriež. Väčšina týchto rýb sa môže chytať počas celého roka od 1. júna do 14. marca.

Výnimkou sú dravce sumec, šťuka a zubáč. Ich lovecká sezóna sa začína 16. júna. Každý rýbar s platným rybárskym lístkom môže počas sezóny chytiť a zobrať maximálne dve hospodársky cenné ryby denne.