Na sociálnej sieti kolovali fotografie Bratislavy, nad ktorou je výrazná oranžová obloha. Ľudí, ktorí bývajú v okolí Slovnaftu to vydesilo a posťažovali sa na aj na satirickej stránke Zomri. Tam začali pribúdať vtipné fotografie a komentáre. Slovnaft prirovnali k Mordoru - krajine z Pána prsteňov.

Nad Bratislavou sa objavila výrazná oranžová žiara ako z fantasy rozprávky.
Nad Bratislavou sa objavila výrazná oranžová žiara ako z fantasy rozprávky.
Zdroj: Facebook/Zomri

"Nikdy sme neboli nejakí bio extrémisti, ale fakt, toto nám horí nad hlavami. Ak robíte v Slovnafte, alebo sa vyznáte lepšie, možno nám budete vedieť povedať viac. Ale je to normálne, že 20 kilometrov v okolí Bratislavy žiari obloha červeným svetlom?" okomentovala fotografiu satirická stránka Zomri.

Obloha v Bratislave pripomínala Pána prsteňov.
Obloha v Bratislave pripomínala Pána prsteňov.
Zdroj: Facebook/Zomri

"V mesiaci január je v rafinérii Slovnaft naplánovaný nábeh výrobnej jednotky, ktorý bude sprevádzať intenzívne spaľovanie na poľných horákoch a zvýšená miera hluku. Nábehové činnosti sú naplánované od 7. do 12. januára 2019. Za nepríjemnosti a zníženie komfortu sa obyvateľom ospravedlňujeme. Cieľom spoločnosti Slovnaft je skrátiť negatívne vplyvy činností znižujúcich pohodlie obyvateľov na nevyhnutné minimum,"uvádza Slovnaft na svojej oficiálnej stránke. Podľa ich slov toto spaľovanie pre obyvateľov žiadne nebezpečenstvo nepredstavuje.

Čo sú to poľné horáky?

Poľné horáky sú potrebné v každej rafinérii, ktorá spracováva ropu. Prispievajú k spoľahlivému a bezpečnému chodu rafinérie a chránia svojím spôsobom okolie od mimoriadnej situácie. Poľné horáky s plameňom, a občas aj dunivým zvukom, môžu vzbudiť obavy, no pre okolie však nie sú nebezpečné. Naopak, sú signálom, že zložitá sústava rafinérskych výrobných jednotiek spoľahlivo funguje a nikoho neohrozuje.

Z pohľadu ekonomiky je spaľovanie na poľných horákoch nežiaduce, keďže rafinéria prichádza o materiál, ktorý je potrebný pri výrobnom procese. Preto je aj v záujme rafinérie toto spaľovanie čo najviac obmedziť.

Slovnaft každoročne investuje nemalé prostriedky do znižovania dopadov na životné prostredie. Rovnako sa to týka aj spaľovania na poľných horákoch, aj pri nich sa používa najlepšie dostupná technológia, aby sa čas spaľovania čo najviac skrátil.

Slovnaft
Slovnaft
Zdroj: Michal Smrčok

Na čo slúžia poľné horáky?

Úlohou poľných horákov je kontrolované spaľovanie nadbytočných plynov z uzavretého systému výroby. Tieto nadbytočné plyny môžu vzniknúť pri riadenom či núdzovom odstavení výrobných jednotiek výroby, počas nestability či úprav technologického režimu, ale aj napríklad pri výpade dodávky energií. Slovnaft má stále v pohotovosti desať funkčných poľných horákov, ktoré sú zárukou bezpečnosti za každých okolností.

Ako fungujú poľné horáky?

Proces spaľovania prebytočných plynov je v podstate rovnaký ako spaľovanie kvapalných plynov (LPG), ktoré sa využíva napríklad v domácnosti. Počas horenia sú plyny kontrolovane miešané s parou a vzduchom, čím dochádza k ich spáleniu. Do ovzdušia sa z horákov dostáva oxid uhličitý a vodná para.

Znečisťovanie ovzdušia

Slovnaft sa nepretržite snaží o znižovanie emisií znečisťujúcich látok do ovzdušia. Kvalita ovzdušia v okolí Slovnaftu je monitorovaná na troch staniciach a Slovnaft o miere znečistenia v okolí výrobného areálu pravidelne informuje verejnosť. Zárukou znižovania emisií znečisťujúcich látok je aj neustála modernizácia výrobných jednotiek, vrátane systému poľných horákov.

Plus JEDEN DEŇ o spaľovaní v rafinérii informoval hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.