Obyvatelia Rače sa mohli v niektorých častiach cítiť ako v Benátkach. Cesty, chodníky, parkoviská boli zaplavené a ľudia by viac využili člny ako autá.

FOTO Ako to vyzeralo v Rači sa pozrite TU!

Prudký lejak zatopil nielen cesty a podchody v mestskej časti Ružinov, ale aj niektoré časti tunajšej nemocnice. „Odstraňujeme škody v suteréne polikliniky. Prevádzka nemocnice je však aktuálne v plnom režime bez obmedzení,” potvrdila nám dnes Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), pod ktorú patrí ružinovské zdavotnícke zariadenie. „Vytopenie sa netýka iba nás, problém je takmer v celej Bratislave, kde bola kanalizácia dimenzovaná pred mnohými rokmi a v súčasnosti je nedostačujúca,” upozornila Eva Kliská na najväčší problém hlavného mesta počas prudkých dažďov.

Hlavné mesto na sociálnej sieti upozornilo, že mimoriadne intenzívne zrážky kanalizácia napriek pravidelnej údržbe nestíhala odvádzať.
Ružinovský starosta Martin Chren sa odvoláva aj na odborníkov, podľa ktorých takýto silný nárazový dážď mestská kanalizácia nie je a ani nikdy nebude schopná odviesť. „My aj mesto sa o kanalizácie snažíme starať, vpusty pravidelne čistíme, doplnili sme do nich záchytné koše na nečistoty," vysvetlil.

Veľa roboty mala i mestská časť Ružinov, kde bola po výdatnom daždi kritická situácia. "Najhoršie to bolo na križovatke ulíc Bajkalská – Ružinovská, kde v podjazde zostalo uviaznutých niekoľko áut, v ktorých boli aj malé deti. Pomáhali im naši ružinovskí hasiči, ktorí celkovo zasahovali na desiatkach miest," potvrdil nám miestny úrad Ružinov. Zaplavená cesta bola tiež na Hraničnej, Nevädzovej, parkovisko pri Štrkoveckom jazere aj detské ihriská Rezedova a Bachova. Prietrž mračien mierne narušila prevádzku v DK Ružinov a DK Trávniky.

FOTO Pohroma v Ružinove TU!

Potopa zasiahla aj školy a škôlky. "Zatvorená dnes zostala základná škola na Medzilaboreckej, kde odstraňujú škody. Situácia v materských školách je stabilizovaná," informoval nás miestny úrad Ružinov.

S odstraňovaním následkov dažďa v škole na Astrovej pomáhajú aj rodičia, dodávateľská firma sa postarala o odčerpanie vody z pivničných priestorov.  Problémy hlásili aj základné školy Šalviová, Haburská, Stálicova a Tomášikova - všetky však dnes boli otvorené. 

Miestny úrad Ružinov a všetci zainteresovaní ostávajú v pohotovosti, keďže podľa predpovede počasia má ešte pršať.

V Bratislave sa už dnes vyčasilo, ale dážď sa posunul na stredné a východné Slovensko. Tretí stupeň výstrahy v súvislosti s prívalovou povodňou platí podľa SHMÚ pre oblasť Levice-západ. V Banskej Štiavnici, Krupine, Lučenci a Leviciach-východ vydal SHMÚ výstrahu druhého stupňa. V Prievidzi platí výstraha prvého stupňa.

Prečítajte si tiež: