Jozef Kuciak, brat zavraždeného novinára, tieto úvahy priznal v rozhovore pre webový portál Aktuality.sk, kde Janko pracoval. „Miestami mám pocit, že ľudia sa zaujímajú a že sa niečo zmení. Potom si prečítam názory tých, ktorí majú iný postoj a prestávam veriť. Spoločnosť je stále rozdelená. Len dúfam, že ľudí, ktorí si povedali ,už dosť‘, predsa len pribudlo,“vyhlásil. Prekvapil ho prístup vyšetrovateľov.

„V rámci bezpečnostného manažmentu, ktorý som študoval, sme mali kriminalistiku, takže som mal predstavu, čo to obsahuje. Nečakal som teda, že by sa to vyšetrilo do roka či do dvoch,“konštatoval triezvo. „Dosť ma prekvapila rýchlosť vyšetrovateľov. Myslím si, že odviedli veľký kus práce. Dúfam, že to tak pôjde ďalej,“povedal novinárov brat.
Priznal však, že sú chvíle, keď musí rodinu chrániť. „Pred ľuďmi, ktorí na nás útočia, ktorí nechápu, že je určitá hranica, na čo sa už pýtať nemá,“ priznal Jozef Kuciak pre Aktuality.sk.

Zlatica Kušnírová : „Toto však nie je o nich dvoch, ale o vás, vašich deťoch. Prosím, stojte pri nás, aby sa vražda objasnila a vyšetrili všetky kauzy, o ktorých Janko písal. V jednote je sila!“
Zlatica Kušnírová : „Toto však nie je o nich dvoch, ale o vás, vašich deťoch. Prosím, stojte pri nás, aby sa vražda objasnila a vyšetrili všetky kauzy, o ktorých Janko písal. V jednote je sila!“
Zdroj: TASR

Zlatica Kušnírová, mama popravenej Martiny, sa sťažuje, že niektorí jej vytýkajú, prečo neustále rozpráva o vražde. Ona tvrdí, že treba zverejniť všetku špinu. „Chcem, aby to neutíchlo. Aby sa nikto nemusel báť, že keď napíše pravdu, zajtra tu nemusí byť,“vysvetľuje.  Podľa nej by malo mať vyšetrovanie razantnejšie. Preto reagovala pred pár dňami na vyhlásenie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý povedal, že prvé žaloby v prípade dvojnásobnej vraždy budú v lete.

„Ja som čakala skôr, že rozpúta peklo. A chcela by som ho vyzvať, nech makajú na tom a teraz osobne aj on, lebo keď to nebude on, tak potom ja urobím peklo,“vyhlásila emotívne.Rodičia Jána Kuciaka veľmi otvorene prehovorili aj pre Českú televíziu. Vo vysielaní ČT24 povedali, že vyšetrovanie sa rozbehlo dobre, ale teraz majú z neho horší pocit. „Akoby sa niekto snažil zabrániť, aby sa to dovyšetrovalo,“ povedali. Neveria vraj ani tomu, že chytia a potrestajú všetkých vinníkov.

Jozef Kuciak: „Nemôžeme byť ticho, hoci niektorí nás k tomu nabádajú. Vraj toho bolo dosť. Ale nie, dosť bude, keď sa to vyšetrí a pomery sa zmenia.“
Jozef Kuciak: „Nemôžeme byť ticho, hoci niektorí nás k tomu nabádajú. Vraj toho bolo dosť. Ale nie, dosť bude, keď sa to vyšetrí a pomery sa zmenia.“
Zdroj: Michal Smrčok

„Bojím sa, že tých štyroch, ktorých zadržali, možno aj odsúdia, ale nikoho ďalšieho už vyšetrovať nebudú,“ hovorí Jankov otec. Preto ho potešilo, že Slováci vlani na jar, po vražde snúbencov, vyšli do ulíc, aby podporili vyšetrovanie. „Je pravda, že prvé protesty sme ani nezachytili, boli sme v útlme. Veď to bolo pre nás najhoršie obdobie. Potom nás však potešilo, že sa ľudia zaujímajú, čo sa deje, a že je medzi nimi veľa mladých, že sa pridalo aj zahraničie,“ povedali Kuciakovci.

„To nás presvedčilo, že nemôžeme byť ticho, hoci niektorí nás k tomu nabádajú. Vraj toho bolo dosť. Ale nie, dosť bude, keď sa to vyšetrí a pomery sa zmenia,“vyhlásil pán Kuciak. Preto vo štvrtok podvečer, v deň smrti Jána a Martiny, keď vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí v 36 slovenských a 22 zahraničných mestách, vystúpil pán Kuciak na tribúnu v Bratislave. „Ten rok som prežil, ale prvé tri mesiace som ani nekomunikoval. Ale nastal čas, aby som prehovoril,“vyhlásil. Za dvanásť mesiacov sa vraj veľa zmenilo.

Jozef Kuciak ml.: „Mám pocit, že sa niečo zmení. Potom si prečítam názory tých, ktorí majú iný postoj, a prestávam veriť. Len dúfam, že ľudí, ktorí si povedali ,už dosť‘, predsa len pribudlo.“
Jozef Kuciak ml.: „Mám pocit, že sa niečo zmení. Potom si prečítam názory tých, ktorí majú iný postoj, a prestávam veriť. Len dúfam, že ľudí, ktorí si povedali ,už dosť‘, predsa len pribudlo.“
Zdroj: TASR

„V ekonomike sme dosiahli vrchol, ani nevediac ako. V gramatike existuje okrem holej a rozvitej vety aj takzvaná tretia veta a doktorandi sa nemusia namáhať s rigoróznou prácou, stačí len poodpisovať,“hovoril. „Najsmutnejšie je, že po roku sa dozvieme, že Janka nielen sledovali príslušníci SIS, ale v čase, keď ho dal sledovať pán Kočner, bol lustrovaný v policajných databázach. Keď vyšla najavo komunikácia pána Maznáka s nemenovanou osobou, zapojili do toho aj vojenské spravodajstvo,“upozornil.

Na protesty v Košiciach i v Prešove prišla Zlatica Kušnírová. „Boli to naše nevinné deti. My už viac nežijeme, len prežívame,“povedala zničene. „Toto však nie je o nich dvoch, ale o vás, vašich deťoch. Prosím, stojte pri nás, aby sa vražda objasnila a vyšetrili všetky kauzy, o ktorých Janko písal. V jednote je sila,“povedala Kušnírová zlomeným hlasom.

Nezabudneme a neodchádzame!

Také bolo hlavné motto protestov v 36 slovenských mestách. Jasne povedali, čo žiadajú od politikov.

Richard Stanke, herec:

„Sľubujeme rodičom, príbuzným a priateľom, že v tlaku nepoľavujeme, kým nebudú potrestaní vrahovia.“

Tomáš Halík, český teológ:

„Pri Jánovi Kuciakovi vidím veľa podobnosti s Palachom. Veľa ľudí v Čechách a na Morave je s vami.“

Martin Huba, herec:

„Je nás viac, ktorí nadobudli pocit, že nás má niekto za hlupákov. Tých drzostí a klamstiev je viac a viac.“

Marián Cabadaj, kazateľ:

„Vládni politici nepochopili, čo sa za rok stalo. Je to arogancia moci. Nevyvodili zodpovednosť voči sebe.“

Pavol Čekan, vedec:

„Toto je politická vražda, niečo, čo už nikdy nesmieme dopustiť. Prídu voľby a my slušní ľudia vezmeme krajinu do rúk.“

Katka Koščová, speváčka:

„My krajinu meníme. Za rok sa odkrylo veľa špiny. Ale teraz chcem, aby sme spomínali na dvojicu mladých ľudí.“

Pavol Hudák, aktivista:

„Sme tridsať rokov od nežnej revolúcie a dovolili sme zavraždiť Jána a Martinu aby mohla vládnuť politická mafia.“

Iveta, sestra novinára Rýpala:

„Treba, aby sa ukázala pravda v štáte. Janka nechali na výstrahu, aby nemal nikto odvahu bojovať za čisté Slovensko.“

Mohlo by vás zaujímať: