Hlasovanie, ktoré bude zrejme tajné, môže podľa slov predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) priniesť množstvo prekvapení. "Politická dohoda v prípade voľby kandidátov na ústavných sudcov neexistuje, mrzí ma spolitizovanie tohto procesu," dodal Danko. 


"Je tu 39 kvalitných mien, ale nedošlo k ich prieniku. Pre nás samých bude výsledok hlasovania prekvapením," povedal na tlačovej konferencii v parlamente Danko."Ak by sa skončila dnes rozprava, prvé kolo voľby by mohlo byť v piatok o 11. hodine," uviedol Danko.

O Ficovi ani slovo

Verí, že sa podarí zvoliť kvalitných kandidátov. Je však pripravený predložiť prezidentovi Kiskovi aj neúplný zoznam kandidátov, teda nie všetkých 18 mien. Nepovedal, či SNS bude hlasovať za predsedu Smeru-SD a expremiéra Róberta Fica. Myslí si však, že bývalí premiéri ako Fico či Dzurinda si zaslúžia dôstojné správanie.

(Ne)úplný zoznam?

Úlohou poslancov je vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne parlament prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí nahradia tých dosluhujúcich. Spolu je na ústavnom súde 13 sudcov.