V piatok 5.7. usporiadali nadšenci inovácie a šikovných myšlienok konferenciu TEDx. X označuje práve nezávislosť tohto podujatia. Čo to vlastne znamená? V skratke to, že nikto z pôvodných organizátorov TED v Amerike nemá v týchto lokálnych udalostiach prsty.

Všetko si organizujú sami ľudia - mimochodom, bez honoráru, len pre zanietenosť.

Všetci sme ako úľ

Štvrtý ročník konferencie TEDx Bratislava sa niesol v duchu včelárstva. "Bee inspired" bolo jeho hlavné motto. Počas prednášok sa diváci i rečníci spojili v super-organizmus, cez prestávky to len tak bzučalo a skvelé myšlienky lietali všade dookola.

V štyroch rečníckych blokoch predstavili svoje nápady, postrehy a vedomosti vedci, podnikatelia, dizajnéri, umelci, ale i "obyčajní ľudia", ktorí sa neboja meniť svet okolo seba a o svoje idey sa radi podelia.

Účastníci si užili predstavenie dvoch hudobníčok, herecké vystúpenie, pozreli si pár videí a vypočuli si množstvo myšlienok a myšlienok. Akých konkrétne?

Knihy a prezident

Napríklad o tom, že med vám môže zachrániť život. Že genetická modifikácia sa môže vysloviť aj s pozitívnym podtónom. Že matematika môže byť zábavná a robiť v nej chyby nie je problém.

Že menštruácia nie je tabu, a že muži majú tiež svoje "dni". Že prvá pomoc a anjel strážny majú spolu väčšiu šancu zachrániť život ako iba samotný anjel strážny. Že hackeri nie sú nepriatelia dnešnej doby.

Že na zmenu sveta stačí pozdraviť suseda a pustiť pred seba človeka s menším nákupom v obchode. Že svetlo dokáže vecami pohnúť. Že je medzi nami celkom slušné percento psychopatov.

Že potkany môžu ľuďom naozaj pomôcť. Že netreba podceňovať plaché deti. Že niekedy musí človek skúsiť niečo nové a to mu zmení život, ale i to, že život sa raz nevyhnutne skončí, napriek tomu, že sa s tým nechceme zmieriť.

Vtipné, vážne a netradičné prednášky si vypočulo 600 návštevníkov, ktorý v sále činohry SND v Bratislave strávili celý sviatočný piatkový deň.

Pomedzi prednášky mohli súťažiť, hrať staromódne i úplne nové počítačové hry, ochutnať med priamo z plástu, nakresliť príbeh, vytvárať hudbu na póre (zelenine), kresliť včely a hlavne debatovať s ostatnými "TEDákmi".

Ak ste nemali to šťastie a na konferenciu ste sa nedostali osobne, nezúfajte, o rok nás snáď čaká ďalší ročník. Okrem toho si videá rečníkov môžete pozrieť na stránke www.tedxbratislava.sk, kde budú najneskôr do mesiaca od konferencie, čiže do 7. augusta.

A čo je to ten TED?

TED je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 1984 v Kalifornii. A jej jediným cieľom bolo vytvoriť platformu na šírenie myšlienok, ktoré sú toho hodné. Cieľom úplne prvej konferencie bolo prepojiť ľudí, ktorí sa venujú dizajnu, zábave a technológiám, no jeho terajší záber je omnoho širší.

Na pódiách po celom svete sa striedajú ľudia venujúci sa vede, medicíne, technike, umeniu, netradičnému hobby, podnikaniu, obchodu, sociálnej práci, majú zaujímavý životný príbeh, majú čo povedať a prakticky čokoľvek iné, čo vám napadne.

"Ukázalo sa, že ľuďom sa páči, keď môžu počúvať iných rozprávať o veciach, na ktorých záleží. Je to taká renesancia vedomostí, skúmania a objavovania, na ktorej sa môžu rôzni ľudia zúčastňovať rôznym spôsobom," povedal o celej myšlienke TED jeho zakladateľ Chris Anderson.

TED je jednoducho priestorom zdieľania. Na svojej stránke pravidelne pridáva videá rečníkov (aktuálne ich je vyše 1500) a pre veľký úspech na celom svete umožnil pod svojim menom nadšencom organizovať nezávislé podujatia TEDx. Na Slovensku to využili okrem Bratislavy napríklad aj v Nitre, Banskej Bystrici či v Košiciach.

Zoznam rečníkov na TEDx Bratislava 2013:

Milan Hejný - pedagóg a matematik

Diana Fabiánová - dokumentaristka

Peter Celec - molekulárny biológ

Ivan Štefunko - inovátor, podnikateľ

Viliam Dobiáš - lekár, záchranár

Robert Roth - herec

Juraj Bednár - hacker a podnikateľ

Mária Mlynarčíková - tlmočníčka a prekladateľka

Uli Weinberg - dizajnér

Jakub Ptačin - iniciátor zmien

Andrea Bučková a Mária Kmeťová - hudobníčky

Pavel Zemánek - fyzik

Jana Hoosová - autorka projektu Ďakujem, sused

Julia Pitters - profesorka psychológie

Bart Weetjens - tréner potkanov

Dušan Dedinský - včelár

Pavol Seriš - herec a študent pohybového divadla

Petra Štefanková - grafička

Stephen Cave - spisovateľ

Michaela Rýgrová - zástupkyňa festivalu Burning Man pre Českú republiku